CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: HDP’de önemli bir tavır sergiledi. Normalleşmeyi sağlarken bütün bunları değerlendirerek bu sürece herkesi katmanın sayısız yararı olacağını düşünüyorum

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlerle yapacağı görüşmeye ilişkin, “HDP’nin de bu toplantıda yer alması bence gerekliydi, çünkü o 15 Temmuz gecesi darbeye karşı duruşta ve ertesi gün yayınlanan ortak bildiride HDP’de önemli bir tavır sergiledi. Normalleşmeyi sağlarken bütün bunları değerlendirerek bu sürece herkesi katmanın sayısız yararı olacağını düşünüyorum” dedi.
Gök, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

-“CUMHURBAŞKANLIĞINDAKİ BU TOPLANTI UMARIM BUNA VESİLE OLUR”-

Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayında bir liderler zirvesi yapılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Gök, şöyle devam etti:
“Türkiye’nin bir an önce normalleşmeye herkesin anayasal sınırları içerisinde görevini ifa etmesinde sayısız yarar bulunmaktadır. 15 Temmuz gecesi siyaset kurumu çok önemli bir sınav vermiştir.

Elbette süreç daha devam ediyor. Daha önümüzde tehlikeler var. İşte bu tablo içerisinde bütün siyasi partilere, kurumlara, Cumhurbaşkanı’na düşen görev Türkiye’yi bir an önce normalleştirecek ve herkesin birbiriyle diyaloğunu artıracak adımları atmaktır. Bu nedenle bu Cumhurbaşkanlığındaki bu toplantı umarım buna vesile olur.
HDP’nin de bu toplantıda yer alması bence gerekliydi, çünkü o 15 Temmuz gecesi darbeye karşı duruşta ve ertesi gün yayınlanan ortak bildiride HDP’de önemli bir tavır sergiledi. Normalleşmeyi sağlarken bütün bunları değerlendirerek bu sürece herkesi katmanın sayısız yararı olacağını düşünüyorum.”

“FETÖ’cü terör örgütünün tasfiyesi noktasında, mücadelesi noktasında ortak bir tavır sergilenmesi gerekmez mi herkesin, neler düşünüyorsunuz?” sorusuna Gök, şu yanıtı verdi:

“Biz bu örgütlenmeyi yıllardan beri ifade ediyorduk. Biz bu gerçeğin zaten farkındaydık ve mağduruyuz CHP’nin pek çok milletvekili bu örgütlenmenin mağdurudur.
İşinin ehli kişilerin işinin başına getirilmesi gerekirken, işte herkes siyaseten kayrılmış, bu cemaat yapılanmalarına teslim olunmuş hatta birçok sınavın onların yaptığı, soruların çalındığı bir ortam yaratılmıştır. Bu tablodan süratle Türkiye’nin kurtulması gerekiyor.