Meclis’in üçüncü büyük grubu. Güneydoğu’da 100’e yakın yerde belediye başkanlığı elinde. Ama PKK terörüne karşı çıkamayışı, barıştan yana tavır alamayışı HDP’yi her geçen gün biraz daha eritiyor, Ankara’da kimsenin muhatap olarak kabul etmediği adeta uzaktan kumanda edilen bir oyuncağa çeviriyor.

++

HDP’li milletvekillerinin canlı bomba eylemleri karşısında bile duramayıp aksine o bombayı patlatan teröristlerin cenazelerine katılmaları, kulaklarını Kandil’den ve İmralı’dan gelecek mesajlara dikmeleri Kürt kökenli milyonlarca seçmende büyük hayal kırıklığı yaratıyor.
Yüzde 80 oy aldıkları ilçelerde bile vatandaşın ağır eleştirileriyle karşı karşıya kaldıkları için sokakta dolaşamaz oldu artık HDP milletvekilleri.
Oğulları PKK’ya katılıp hayatlarını kaybeden binlerce aile de bunun sorumlularından biri olarak HDP’lileri görüyor.

++

Güneydoğu sorununun barışçı çözümü için gayret göstermeyen, aksine PKK’nın terör eylemlerinden medet uman HDP, Türk siyasi hayatında miadını doldurmuş bulunuyor. Deyim yerindeyse bitkisel hayatta bir hasta o.

++

Peki, ne yapmalı?
Kürt kökenli seçmen partisiz mi kalmalı?
Bence HDP’nin siyasette yarattığı boşluğu dolduracak bir partiye acil ihtiyaç var.
Öyle bir parti ki, terör eylemlerine sert biçimde karşı çıkacak, karar verirken ne Kandil’e ne de İmralı’ya bakacak… Tek kaygısı Güneydoğu halkının taleplerini, isteklerini Ankara siyasetinin gündemine taşımak olacak.
Kürt kökenli sağduyulu insanların en kısa zamanda böyle bir partiyi kuracaklarını sanıyorum.

++

Selahattin Demirtaş’tan Figen Yüksekdağ’a, Sırrı Süreyya Önder’den Osman Baydemir’e, Leyla Zana’dan İdris Baluken’e, Pervin Buldan’dan Garo Paylan’a, Ertuğrul Kürkçü’den Dengir Mir Mehmet Fırat’a, Mithat Sancar’dan Celal Doğan’a bir çok HDP milletvekili ileride yaptıkları entelektüel muhasebe ve muhakeme sonucu bugünleri eminim büyük bir pişmanlıkla anacaklar.