Çeşitli anketlerde, kamuoyu yoklamalarında oy oranı yüzde 6-7’den fazla çıkmayan HDP’nin seçime bağımsız adaylarla değil parti olarak katılma kararı vermesi, “Galiba bu parti baraj altında kalmak istiyor. Yüzde 10 barajını aşamayacakları ortada. Bile bile lades diyorlar” yorumlarına yol açıyor.
Yıllarca başta BDP ve HDP olmak üzere Kürt milliyetçisi partileri takip eden bir gazeteci arkadaşımla dün bu konuyu tartıştık. Ona göre HDP şu nedenlerle baraj altında kalmayı kendi çıkarlarına uygun buluyor:
“ABD ve Avrupa ülkeleri silahlı mücadeleyle hak elde etmeye son yaşanan terör olayları nedeniyle artık eskisi gibi sıcak bakmıyor. Bu nedenle HDP uzantılı PKK bir zamanlar gördüğü büyük desteği göremez oldu. Onlara, ‘Bakın, Türkiye’de partinizi kurabiliyorsunuz, seçimlere katılabiliyorsunuz. O halde silahlı mücadele yapmanın bir manası yok’ deniyor.
Baraj altında kalırlarsa ‘Milyonlarca Kürt seçmen Parlamento’da temsil edilemiyor’ diyerek hareketlerine yeniden eski sempatiyi yakalama amacındalar. Yani yeniden mağdur rolünü oynayacaklar, bunun getireceği avantajları yakalamaya çalışacaklar.
Ayrıca PKK da Güneydoğu halkından eski ilgiyi görmüyor. Anneler-babalar çocuklarını dağa gönderip militan olarak eğitilmelerine giderek daha soğuk bakıyor. Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’da bazı annelerin yaptığı eylem bunun en çarpıcı göstergesi. Halkın PKK’ya yine ilgi göstermesinin, çocukların militan olarak yetişmesine izin vermesinin yolu, HDP’nin Parlamento’da temsil edilmemesinden geçiyor.
Olayın bir de şu yönü var: HDP sürpriz yaptı, barajı aştı. İşte o zaman da Anayasa değişikliği konusunda kilit rol oynayacaklar. Kısacası barajın altında kalsalar da, barajı geçseler de kazançlı çıkmayı planlıyorlar.”
++
Peki, HDP, baraj altında kalır, dünyadan beklediği desteği alamaz ve Anayasa değişikliği ile “Barış Süreci” masalarına oturamazsa ne olur?
Gazeteci arkadaşımın bu konudaki yorumu da şöyle:
“Güneydoğu’da belediyelerin büyük bölümü HDP’li başkanların elinde. Onların yönetiminde çeşitli hareketlere girişebilir, federasyonun ilk aşaması olan özerklik konusunda fiili durum yaratabilirler.
HDP’liler istedikleri zaman Türkiye’yi erken genel ya da kısmi bir seçime zorlayabileceklerini de düşünüyorlar.”
++
Öyle anlaşılıyor ki HDP’nin barajı aşamayacağını bilerek seçime katılma kararı vermesinin ciddi sonuçları olacak.
Başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere herkesin buna hazırlıklı olması gerekiyor.