DOGA KORUMA VE MILLI PARKLAR GENEL MUDURLUGU'NCE, DOGA VE HAYVANSEVERLERIN 'KATLIAM IHALESI' OLARAK ADLANDIRDIGI AV TURIZMI ADI ALTINDA BU SEZON YINE ONLARCA YABAN KECISI, ANADOLU YABAN KOYUNU, KIZIL GEYIK, KARACA, CEYLAN GIBI YABAN HAYVANLARININ PARA KARSILIGI AVCILAR TARAFINDAN VURULABILECEGI KOTALAR BELIRLENDI VE IHALELERI DE YAYIMLANMAYA BASLADI. (YABAN KECISI) (fOTO:ANTALYA-DHA)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 2016-2017 Av Yılı Av Turizmi sezonu ihalelerine başlanıldı.

DOĞA Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün birçok ilde karaca, kızıl geyik, yaban keçisi, ceylan gibi yaban hayvanlarının avlanması için hazırladığı ve hayvanseverlerce ‘katliam ihalesi’ olarak adlandırılan ihaleler yayımlanmaya başladı. Avlanma fiyatları yaban domuzu için istenen 75 lira ile Anadolu Yaban Koyunu için istenen 70 bin lira arasında değişiyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 2016-2017 Av Yılı Av Turizmi sezonu ihalelerine başlanıldı. Genel müdürlük bu kapsamda yerli avcılar için özel avlanma izin belgesi başvuru formu, yabancı avcılar için de geçici avcılık başvuru formu hazırlayarak yayımladı. Doğa ve hayvanseverlerin ‘katliam ihalesi’ olarak adlandırdığı ihalede, ‘av turizmi’ adı altında Anadolu Yaban Koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, melez yaban keçisi, karaca, ceylan, yaban domuzu, tilki ve çakal, avına izin verilen türler olarak yayımlandı.
Avlanma şartlarına da yer verilen duyuruda, yeni sezonda Türkiye’nin birçok ilindeki doğal yaşam alanlarında yerli ve yabancı avcılara, toplam 609 yaban hayvanı avlattırılacak. Bunların 250’si yaban keçisi, 129’u karaca, 124’ü yaban domuzu, 54’ü kızıl geyik, 20’si çengel boynuzlu yaban keçisi, 10’u hatalı boynuzlu şelek yaban keçisi, 10 melez yaban keçisi, 7’si Anadolu Yaban Koyunu ve 5’i de ceylan.