Ankara’nın Haymana İlçesi’nde Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Müftülük, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Dernekler Federasyonu ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde düğünlerde silah kullanılmaması için kampanya başlatıldı. 

Hasan POLAT/ HAYMANA (Ankara)
Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “Lütfen sevinçlerimize silahı karıştırmayalım” dedi.
Kampanyanın başlangıç startını vermek, tüm kurum ve kuruluşları bir araya getirmek için iftar düzenlendi. Yemeğe AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da katıldı. Kampanyayı tanıtmak için afiş ve pankartlarla konunun önemini anlatma kararı alan yetkililer, düğün mevsiminde, mahalleleri dolaşarak, silah atmanın ne kadar tehlike arz ettiğini anlatacak. Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Garnizon Komutanı Ömer Seyhan, Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Haymana Müftüsü Ahmet Danışman, İlçe Emniyet Müdürü Serdal Bilgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş, Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Murat Çelebi, sivil toplum kuruluşları başkanları, AK Parti İlçe Başkanı Rüstem Kandemir ve 78 mahalle muhtarı ile Haymanalı sanatçılar, Haymana Cimcime Sultan Termal Oteli’nde bir araya geldi.
SEVİNÇLERİMİZE SİLAHI KARIŞTIRMAYALIM
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, yaz ayı ile birlikte düğün sezonunun başladığına dikkat çekerken, “Lütfen sevinçlerimize silahı karıştırmayalım, düğünlerde kullanmayalım” dedi. Konuşmasında düğün döneminde bölgesel geleneklerin yüzyıllardır uygulanmakta olduğuna dikkat çeken Başkan Turgut, “Ancak pek tasvip edemeyeceğimiz bir gelenek vardır ki o da halay çekerken, gelin alayı alırken, insanlarımızın sevgi gösterisi adı altında silaha sarılmasıdır. Serseri kurşunlar can almaya ve yaralanmalara sebebiyet vermekte, düğün evi cenaze evine dönmektedir. Basın yoluyla, pankartlarla, afişlerle, tanıtım filmleri ile gerekli uyarıları yapacağız. Siz değerli muhtarlarımıza büyük görevler düşmektedir.Siz sanatçılar, düğünlerde sahne almadan önce, gerekli uyarıları yapın” dedi.
Haymana Garnizon Komutanı Üsteğmen Ömer Seyhan da “Kanunlarımız bu konuda son derece yaptırım gücü olan, vazgeçirici mahiyettedir. Silah atmanın cezası iki yıldan başlıyor” uyarısında bulundu. Kaymakamı Turan Erdoğan ise “‘Diyoruz ki Silah atılmasın. Emniyetimiz, jandarmamız, muhtarlarımız, zabıtamız, vatandaşlarımıza gerekli uyarıları yapacaktır” dedi.
AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, ilçedeki üm kurum ve kuruluşların bir araya gelerek çok önemli bir konuda elbirliği yapmasının takdire değer bir olay olduğunu belirtti. Sarıeroğlu, “Silah atmayın düğün evini cenaze evi yapmayın diyorum. Silah atıp ta, mutluluğunuzu gölgelemeyin.Yöneticilerimiz düğün mevsiminde düğünleri gezerek, denetlemeler yapacaklar. Bu ziyaretlere ben de katılacağım” diye konuştu.
Daha sonra Haymana Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nce hazırlanan düğünlerde silah atmanın trajik sonuçlarını gösteren kısa film gösterimi ilgiyle izlendi. Kampanyanın düğün sezonu bitimine kadar devam edeceği bildirildi. (DHA)