ABD Başkanı Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “YPG’ye silah yardımını durdurmayız ve Fetullah Gülen’i iade etmeyiz” demesi halinde neler yapılacak?

Diplomasi kulislerinde dün en çok tartışılan konu buydu.
++
Edinilen bilgilere göre, Trump’ın bugüne kadar izlediği tutumdan vazgeçmemesi halinde Türkiye şu önlemleri alacak:
1)NATO ittifakından çıkılmasına ilişkin bir yasa tasarısı Meclis’e sunulacak. Tasarının gerekçesinde, “Başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri dostluğun gereklerini yerine getirmiyor, Türkiye’nin düşmanlarıyla işbirliği yapmaktan çekinmiyor. Bu durumda söz konusu ittifakta kalmanın bir anlamı kalmamıştır” denilecek.
2)ABD ile diğer NATO ülkelerinden yapılan silah ithalatı durdurulacak, bir yandan yerli silah sanayii güçlendirilirken diğer yandan Rusya ve Çin’den yapılan silah ithalatı artırılacak.
3)İncirlik Üssü ile Türkiye’deki diğer askeri tesisler NATO ülkelerinin kullanımına kapatılacak. Bu ülkelerden, uçak, füze ve silahlarını en kısa zamanda başka yerlere taşımaları istenecek.
4)ABD’deki Türkiye Büyükelçisi geri çağrılacak. Bu ülkeyle diplomatik ilişkiler maslahatgüzar düzeyine indirilecek.
5)Rusya, Çin, Japonya, Hindistan, Pakistan gibi ülkelerle daha sıkı dostluklar oluşturulacak, başta ekonomi olmak üzere her alanda ilişkiler geliştirilecek.
6)İran’la dostluğun geliştirilmesine çalışılacak, bu ülkedeki yoğun ABD karşıtlığından yararlanılacak.
7)PKK-PYD-YPG’nin giriştiği terörist eylemler anında dünyaya duyurulacak, ABD’nin bir terör örgütüyle işbirliği yapmasının yanlışlığı ve etik dışılığı sık sık vurgulanacak.
8)Sınırlarımızda alınan önlemler artırılacak, terör örgütlerinin ABD’den aldığı silahlarla Türkiye topraklarına girip eylem yapmasına engel olunacak.
9)Türkiye’deki Suriyelilerin Avrupa’ya geçişleri önündeki engeller tümüyle kaldırılacak, hatta bu geçişler teşvik edilip kolaylaştırılacak.
10)ABD ve Avrupa ülkelerinin aradığı suçlular Türkiye’de yakalandığında geri gönderilmeyecek.
11)Suriye’de kalıcı bir barışın tesisi için daha fazla gayret gösterilecek, Esad’ın çekilmesi halinde Suriye’de merkezi yönetimin güçlendirilmesi için çalışılacak.
12) Yurt içinde terörle mücadele amansız şekilde devam edecek, teröristler ya etkisiz hale getirilecek ya da yurt dışına kaçmaya zorlanacak.