Türkiye önemli bir yol ayrımına geldi. Referandumda ister evet, ister hayır çıksın siyasi hayatımızda ciddi etkileri olacak. Bugün, “hayır” çıkmasının muhtemel sonuçlarına bakalım:

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gücü azalır, Meclis’in gücü artar.
-Muhalefet “Erken seçim istiyoruz” diye tutturur.
-Ak Parti’de panik yaşanır, şu ya da bu nedenle kenara çekilmek zorunda kalmış partililer yönetime gelmek için hamle yapar.
-CHP büyük moral kazanır, iktidar rüyaları görmeye başlar.
-Ak Parti, MHP’yi ihanetle, verdiği sözü yerine getirmemekle, arkadan vurmakla suçlar.
-Dört bir yandan Erdoğan’a, “Mevcut Anayasa’daki yetkilerinin dışına çıkma” uyarıları yükselir.
-Binali Yıldırım, Beştepe Sarayı’nın etki alanından bir ölçüde de olsa kurtulur, daha bağımsız hareket etme imkanı bulur.
-Erken seçim ve Hükümetin gidici olacağına ilişkin söylentilerin artması piyasalarda dalgalanma yaratır; enflasyon biraz daha yükselir, döviz ve altın yeniden tırmanışa geçer.
-AB ülkelerinde gazeteler, “Erdoğan kaybetti… ‘Tek adam’ olma hayali suya düştü… Türk halkı demokrasiye sahip çıktı, diktatörlüğe dur dedi” gibi başlık ve yorumlarla çıkar.
-“Yandaş” diye nitelendirilen medya sarsıntı yaşar, nasıl tavır alacağını bilemez, sert, kavgacı üslubunu yumuşatmak zorunda kalır.
-MHP yeniden fokur fokur kaynar. Olağanüstü kongre isteyenlerin sesi eskisinden daha güçlü yükselir.
-Lider kadrosu hapiste olan HDP’de yeni arayışlar gündeme gelir. HDP isminin çok yıprandığını göz önüne alan kimi partililer yeni bir parti için hareketlenir. Yeni partinin PKK ile arasına mesafe koyacağı, daha uzlaşmacı, barış yanlısı bir politika izleyeceği açıklanır.
-2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği önemli bir siyasi tartışma konusu olur.

Bu köşede yarın da, referandumda “evet” çıkmasının muhtemel sonuçlarını değerlendirmeye çalışacağız.

FACEBOOK YORUMLARI