Türkiye, uluslararası başarılarıyla, kültür, sanat ve spor alanında da dünya markası olarak yükselirken, Altındağ Belediyesi, gençlerin tatillerini hem eğlenceli hem de sanat ve sporla dopdolu geçirmeleri için ‘Yaz Okulu’ projesini bu yıl da hayata geçirdi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, 17 Temmuz – 18 Ağustos günleri arasında ‘Ücretsiz’ hizmet verecek yaz okullarıyla ilgili olarak, “Çocuklara yatırım geleceğe yatırımdır.

Son dönemde, satrançtan, tekvandoya, güreşe Avrupa ve dünyadaki sportif başarılarımız göğsümüzü kabartıyor. Geleceğin kültür hayatına yön veren sanatçıları, dünya ve Avrupa şampiyonları neden Altındağ’dan çıkmasın? Altındağlı gençler çok yetenekli. Biz ‘Yaz Okulları’ ile bu yeteneği, bilgi ve teknik donanımla güçlendirmek, onlara yaz tatillerinde farklı bir heyecan sunmak istiyoruz” dedi.
YAZ OKULU, BU YIL DA ‘ÜCRETSİZ’
Altındağ Belediyesi, bugünün küçükleri Altındağlı çocukların, yarın dünyada Türkiye’nin göğsünü kabartacak sporcu ve sanatçılar olarak yetişmesi için faaliyetlerini sürdürüyor.
Altındağ Belediyesi, “Ağaç yaşken eğilir” atasözüne uygun olarak, “Düşünen, üreten ve sportif bir gençlik” için, 10 – 18 yaş aralığındaki Altındağlı gençlerin ‘Ücretsiz’ yararlanabildiği ‘Yaz Okulları’ kayıtlarını başlattı. Kayıtlar, çocukların ikamet ettikleri bölgeye en yakın Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi’nden, 14 Temmuz gününe kadar yapılabilecek.
HER HOBİ İÇİN PROGRAM VAR
Altındağlıların büyük ilgi gösterdiği geleneksel ‘Yaz Okulu’, bu sene 17 Temmuz-18 Ağustos günleri arasında, 5 hafta boyunca gerçekleşecek. 17 Gençlik Merkezi’nde ve belediyeye ait spor tesislerinde gerçekleşecek eğitimler; yüzme, okçuluk, futbol, voleybol, basketbol, satranç, badminton, masa tenisi, halk oyunları, el sanatları, bağlama, gitar, ney, ritim atölyesi, resim, drama, photoshop, işaret dili, kodlama, mutfak sanatları, engelsiz sanat atölyeleri, seminerler ve geziler olmak üzere tam 23 branşı kapsayacak.
“GELECEĞİN DÜNYA ŞAMPİYONU NEDEN ALTINDAĞ’DAN ÇIKMASIN?”
Sağlıklı bir nesil için sporun ve sanatın şart olduğunu vurgulayan Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, “Türkiye’nin daha güçlü bir ülke olması için eğitimin, kültürün ve sanatın önemi çok büyük. Çocuklara yatırım geleceğe yatırımdır. Bu nedenle sanat ve kültürle, çocuklarımızın zihinsel dünyalarını geliştirmeli; sporla sağlıklı bir bedene sahip olmalarını desteklemeliyiz. ‘Yaz Okulları’nın da amacı bir anlamda bu. Geleceğin kültür hayatına yön veren sanatçıları, dünya ve Avrupa şampiyonları neden Altındağ’dan çıkmasın? Altındağlı gençler çok yetenekli. Ben çıkacağına inanıyorum. Biz ‘Yaz Okulları’ ile gençlerimizin bu yeteneğini, bilgi ve teknik donanımla güçlendirmek, onlara yaz tatillerinde farklı bir heyecan sunmak istiyoruz. Onlar bizim geleceğimiz. Gelecek nesilleri yetiştirmek de bizlerin sorumluluğu” diye konuştu.
“SANAT VE SPORLA BULUŞAN ÇOCUKLARIN DÜNYASI DEĞİŞİYOR”
Gelişen toplumlarda, çocukların çok küçük yaşlardan itibaren spor yaptığına ve çok kitap okuduğuna dikkat çeken Tiryaki şunları söyledi:
“Yaz tatilinde organize ettiğimiz bu ‘Yaz Okulları’nın, çocuklarımızın gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Çünkü kültür, sanat ve sporla buluşanların dünyası değişiyor. İlçemiz kültür ve sanatın da cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Sahadan gelen sonuçlar da vatandaşlarımızdaki değişimi net gösteriyor. Bu okullarımızdaki programlar da gençlerimizin dünyasını değiştiriyor. Ancak daha yapacak çok işimiz var. Durmak yok yola devam diyoruz.”
TİRYAKİ’DEN AİLELERE ÇAĞRI
Ailelere de seslenen Tiryaki, “Spor ve sanat, çocukları suçtan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Yaz okulları, çocukların takım olarak, grup halinde iş yapabilme yeteneklerini artırırken, sağlıklı bir vücuda kavuşmalarını da sağlıyor. Çocuklar, ‘Yaz Okulları’nda öğrendikleriyle gelecekte ne olmak istediklerine de, hangi mesleği seçebileceklerine de karar verebilirler. Ailelerimizi, gençlerimizi bu fırsatlardan yararlanmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.
Altındağ Belediyesi’nin geçen yıl düzenlediği ‘Yaz Okulları’na 5 bine yakın genç katılmış, spor ve sanatla dolu bir keyifli bir dönem yaşanmıştı.