Rize’de ateşi yükselen 7 aylık Demet’i hastaneye götürmekte olan ambulans kaza yapmış ve zavallı bebek oracıkta can vermiş.
Bu haberi televizyonda izleyince ambulansların karıştığı kazalarla ilgili bir araştırma yapmak istedim ve sonuçta Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı bir rapora ulaştım.
Söz konusu raporda, 5 yıllık zaman diliminde ambulansların hasta taşırken 4 bin 312 kaza yaptıkları, bu kazalarda 51 kişinin hayatını kaybettiği, 611 kişinin ise yaralandığı belirtiliyor.
Yine aynı raporda verilen bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı’na ambulansların 9 yıl içinde karıştıkları kazalarla ilgili bir araştırma yaptırmış. Bu araştırmada, kazaların yüzde 47’sinde ambulans şoförlerinin asli kusurlu olduğu ortaya çıkmış.
Çok çarpıcı bilgiler değil mi?
Biz ambulansların hayat kurtardıklarını sanıyoruz; oysa bazı ambulanslar hayat karartıyor, hastaları hastaneye değil mezara taşıyor.
***
Peki ne yapılabilir?
Ambulans kazalarının önlenmesi için hangi tedbirler alınabilir?
Kazaların önemli bir bölümünde ambulans şoförleri asli kusurlu olduklarına göre öncelikle onların eğitimden geçirilmeleri gerekiyor.
Alınacak ikinci önlem ise şu olmalı:
Ambulanslar her türlü acil müdahalenin yapılabileceği teknik aygıtlarla donatılmalı. Tabii, ambulanslarda görevli doktor, hemşire ve tıp teknisyenleri de bu aygıtları usulüne uygun biçimde kullanabilecek şekilde yetiştirilmeli.
Yani, hastayı ambulansa aldıktan sonra 150-160 kilometre hızla çılgın gibi hastaneye ulaştırmaya çalışmak yerine makul bir hızla gitmek ve bu sırada ambulanstaki elemanların hastayı hayatta tutacak tıbbi girişimlerde bulunmalarını sağlamak en doğru davranış biçimi galiba.
Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda ambulans kazaları da, bu kazalarda ölen ve yaralananlar da ciddi biçimde artabilir.