Kendini sıkı bir Nilüfer hayranı olarak tanımlıyor. “Beni Benimle Anla” çok sevdiği Nilüfer şarkısı, kitabının adı artık.

Hiç özel eğitim okuluna gitmedi. Kimi öğretmenlerini çok sevdi, kimini hiç sevmedi ama hep kendini ispatlamak için uğraştı ve bunu başardı. Şimdi de bir kez daha bu kitapla kendini ispatlıyor.
“Kitabımda ajitasyon olmamasına özen gösterdim; çünkü ömrüm boyunca ajitasyondan hiç hoşlanmadım.” diye açıklıyor kendini. Türkiye’de engelli olmayı, bu kitapta onun ağzından okuyacağız, onun hikayesine ortak olacağız. Toplum tarafından pek bilinmeyen Serebral Palsi hastalığının hayatına yansıttığı sıkıntıları, ailesinin fedakarlıklarını mizahi bir dille anlatıyor.

cansı4Eğlenceyi, hüznü, hayatın gerçeklerini barındıran düşündürücü bir kitap. Aynı zamanda Beril Şeker’in kıvrak zekasını da kanıtlar nitelikte.Kitabın adı gibi içindeki bölümler de yazarın Nilüfer hayranlığını yansıtıyor . ‘Hayat bana son bir şans daha verebilir, Kenarında kıyısında olmadım hiçbir şeyin tam ortasında yandım neye yandıysam, Anlat arkadaşım’ gibi şarkı isimleri verilen bölümlerden oluşturulmuş.
FARKLI OLMAK FARKLILIK DEĞİLDİR
Yazar Beril Şeker, kitabında eğitimcilerin, ailelerin, siyasetçilerin,kısacası toplumun her kesiminden insanın kendinden bir şeyler bulabileceğinden emin. Ankara’da gerçekleşen imza gününde ise mutluluğu gözlerinden okunan yazarın ailesi en büyük ve daimi destekçisi.
Serebral Palsi’lilerin, kasları, beyinlerinin emirlerine itaat etmiyor. İşte bu nedenle Serebral Palsi’li olmayanlar gibi konuşamıyor, yürüyemiyor ve ellerini kullanamıyorlar.

CANSU66Kasılma ve istem dışı hareketleri olduğu için, sadece görünüşleri farklı. Pek çok Serebral Palsi’li, normal, hatta üstün zekâya sahip. Duyguları ve hisleri herkesle aynı, hatta bazen daha derin. Ancak ülkemizde ne yazık ki doğru yönlendirilemediği için ve önyargılar nedeniyle, birçok Serebral Palsi’li, zekasını verimli kullanamıyor. Beril Şeker’in kitabında birinci ağızdan okuduğumuz bu durum hakkında toplumu bilinçlendirmek için bir platform var.
Mavi Kelebek Platformu, “Serebral Palsililer zeka engelllidir” önyargısını yıkmak için harekette ve destekleri bekliyor. En önemli istekleri ise toplumdaki önyargının kırılması. Engellilere tanınan ücretsiz özel eğitim ve rehabilitasyon hakkının, ayda 8 saatten 20 saate çıkarılması ve Serebral Palsililerin eğitim, iş ve günlük hayata katılımlarının sağlanması, sorunlara çözüm üretilmesi için çalışıyorlar.
SEREBRAL PALSİ NEDİR?
Serebral palsi, beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliğini anlatan bir terimdir, yaşamın erken döneminde ortaya çıkan ve gelişmekte olan beyni etkileyen sorunları tanımlar. Serebral Palsili çocuklarda güçsüzlük, sertlik, yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. SERÇEV, Serebral Palsili çocuklar için çalışan bir dernek. Serebral Palsi,okumaya,öğrenmeye ve arkadaşlığa engel değildir misyonuyla, çocukların, engelli çocukların ve tüm engellilerin sesi oluyorlar.