Başkanı Başkan olduktan sonra gerçekleştirdikleri, gerçekleştirmek istediği projeleri anlatırken ‘‘Bir belediye başkanı için en büyük gurur yaptıklarının yaşandığını görmesidir” dedi.

Ege Türk Televizyonunda her hafta Cuma günleri 22.00’de yayınlanan Orhan Uğuroğlu ile Söz Hakkı programına katılan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila çalışmaları ve projeleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.Atila’ya yönelttiğimiz soru ve yanıtları şöyle:

Soru: Bornovayı tanıtabilir misiniz ?

ATİLA : Bornova İzmir’in en önemli metropol ilçelerinden biridir.Nüfüsumuz 450 bin dir. Günlük hareketli nüfüsumuz yaklaşık bir buçuk milyondur.Birçok sanayi kuruluşunun içinde bulunduğu önemli bir sanayi kentidir.Bu özelliğinden dolayı 57 vilayeti geride bıkakmıştır.
Bölge’nin en büyük üniversitelerinden olan Ege üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi bölgeyi güçlü bir üniversite kenti yapmaktadır.Dolayısıyla eğitimin,sporun,sanayinin merkezi haline getirmektedir. Bornova en eski yerleşim yerlerinden olduğu için tarihi ve kadim bir kenttir. Genç nüfüsa sahip olması da Bornavayı çok yönlü hale getirmektedir. Bundan dolayı yaşayan ve yaşanan bir kent diyebiliriz.

Soru: Belediye başkanı olmadan önce İzmir Büyükşehir Belediyesin de birçok deneyimleriniz oldu. Üniversiteyi bitirdikten sonra neler yaptınız?

ATİLA: Ben mimarım.Yüksek lisansımı şehir planlama kentsel tasarımı üzerine yaptım.Mimarlık ve inşaat işleri üzerine çalışıyordum.2009 yılında hem Bornova hem de büyükşehir belediyesi üyesi oldum.2014 yılında da partimiz ve halkımızın desteğiyle doğup, büyüdüğümüz yaşadığımız Bornova‘ya belediye başkanı oldum.

Soru : Belediye başkanı olduktan sonra Bornova‘ya neler yaptınız?

ATİLA: Biz aday olurken belli hazırlıklarla geldik. Hem büyükşehir belediye başkanımızla konuştuk hem de ekip arkadaşlarımızla konuştuk.Şu zamana kadar ortaya koyduğumuz hedefleri hemen hemen gerçekleştirdik. 3 yılda ortaya koyduğumuz vaatleri tekrar gözden geçirdik ve yeni projeler de ekledik. Bu projeleri yaparken ortak akıl çok önemli. Siyasette olması gereken en önemli ‘katılımcılık’ ilkesi bunu başarabiliyorsak bizim için çok büyük bir mutluluk. Çünkü vatandaşlarımızın bizden istediklerini birlikte yapıyoruz.
Bu bizim için çok önemli bir nokta. Belediyelerimiz diğer kurumlarda olduğu gibi sınırlı bütçeyle maksimum hizmet yapmaya çalışıyor. Hayallerimiz sonsuz, bütçemiz sınırlı. 2017 yılı bütçemiz 302 milyon.Bunun yüzde otuzbeşini yatırıma harcıyoruz.Bizim için en önemlisi ürettiğimiz sosyal projelerin sürdürelebilmesidir.
BELGEM dershanesinde 6250 öğrenciye ücretsiz eğitim desteği veriyoruz.Biz geleceğimize,insanımaza,çocuklarımıza yatırım yapıyoruz.Çünkü bu yatırımın dönüşümü 10 yıl sonra Bornava‘ya çok farklı olacak.Diğer bir yatırımımız Bornova‘daki stadyum sorununu çözdük.İzmir’in iki güzide kulübü Göztepe ve Altınordu müsabakalarına Bornova stadyumunda devam ediyor.Bu ay stadyumun projesini bitirdik ve kapasitesini de artırmak için ihaleye çıkıyoruz. Bizim tamamladığımız Altındağ da yer alan Bornova Atatürk spor kompleksi, 2500 seyirci kapasiteli ve 350 antrenman salonlu bir basketbol mabedi oldu.Bu yatırımların hepsi Bornova Belediyesi imkanlarıyla yapılıyor.

Soru: Dost kart dediğiniz bir projeniz var. Bize bu projeden bahsedebilir misiniz?

ATİLA: Bornova da üniversite öğrencilerin öğrencilik zamanlarının en iyi ve konforlu geçmesi bizim için bir görev.Çünkü gençler bizim geleceğimizdir. Bunun için Bornava’da ki esnaf odası başkanlarımızla,üniversite rektörleriyle bir araya gelip ‘dost kart’ projesine geçtik. Bu kart yaklaşık 6 bin öğrencimizde var. Bornova’da bulunan 357 esnaftan dost kart’la indirimli alışveriş yapabiliyor.Böylelikle küçük esnafı desteklemiş oluyoruz hem de öğrenci arkadaşlarımıza destek sağlamış oluyoruz.Çok önem verdiğimiz dost karta benzeyen bir projemizde var. ‘Dost market’ projesidir.5 bin tane kartımızı ücretsiz 5 bin haneye dağıttık.Dağıtımı yaparken çok hassas elemelerden geçirdik ve sosyolog arkadaşlarımızın çalışmalarıyla gerçekten ihtiyacı olan haneleri rencide etmeden kartları verdik.
Karta sahip olan insanlar gidip belediyenin açmış olduğu marketlerden alışveriş yapabiliyor. Bu kartlardan faydalanan insanlar benim mensubu olduğum partiye oy verdiklerini de düşünmüyorum.Biz hiçbir zaman ayrım yapmıyoruz.Bornova’da yaşayan hiçbir insanın yatağa aç girmesini istemiyoruz.Çünkü bu proje vicdani bir projedir.Paylaşmak güzeldir diyoruz.

Soru: Bornova Belediyesi olarak kültürel faliyetlerinizden de bahsedebilir misiniz?

ATİLA: Her bölgedeki vatandaşlarımızın özellikle kadınlarımızın meslek edinmesi,kobi kurslarımızın olması ve kültür faliyetlerimizin olacağı bir buluşma mekanı olsun istiyoruz.Atatürk mahallesinde ki kültür merkezimize eski belediye başkanlığımızı yapan Dr. Sırrı Aydoğa’nın ismini verdik ve bugün ya da yarın açılışını yapacağız.Burası hem nikah hem de düğünlerin yapılabileceği,toplantıların yapılabileceği çok önemli bir merkez oldu. Pınarbaşı mahallesindeki vatandaşlarımızla bir araya gelerek onlara ihtiyacı olan kültür merkezi ve cem evini yaptık.Biz bir proje yaparken vatandaşlarımızla birlikte onların düşüncesini alarak ortak akıl ile yapıyoruz. Çünkü devletin imkanlarını en iyi şekilde kullanmak bizim birinci görevimizdir.

Soru: Bornova Belediyesi olarak güvenlikle ilgili çalışmalarınız var mı?

ATİLA: Biz belediye olarak devletin bütün kurumlarıyla uyumlu çalışıyoruz.Bu kentte huzuru sağlamak öncelikle bizim birinci görevimizdir.Rahatlıkla söyleyebilirim ki Bornova‘da yer alan her parkın lambası yanıyor. Vatandaşlarımızın sorumlu davranarak nerede eksik varsa anında bildirmeleri gerekir.Bu konu hakkında örnek verecek olursak bizim Naldöken mahallemiz vardı.Buradaki en önemli sorun alkol ve uyuşturucuydu.
Burayla ilgili iki proje gerçekleştirdik.İlki İnci Vakfı‘yla ortaklaşa düzenlediğimiz’Barış için Müzik’projesidir. Bu projeyle 65 tane çocuğumuzu kemanların ve enstürmanların kullanıldığı bir koro haline getirdik. Haftada üç gün olmak üzere eğitimleri de devam ediyor.Biz insanımızı eğittikçe onların da doğruyu, güzeli seçeceklerini yürekten inanıyorum.Çünkü bu farklı bir görev. Ben Bornova‘ya hizmet etmekten gurur duyuyorum. Hedefimle ilgili net bir şekilde şunu söyleyebilirim, vatandaşlarımızın gözünde ilk günkü heyecanı,aşkı göremezsem siyasette kalmayı arzu etmem bırakırım.

Soru: Bornova’nın demografik yapısından bahsedebilir misiniz?

ATİLA: Bornova’nın demografik yapısı İzmir’in ortalamasını veriyor.Bornova’nın seçim sonuçları İzmir’in seçim sonuçlarıy’la bire bir örtüşür.Bornova da A parti ne oy alıyorsa İzmir de o oyu alıyor.Yani Bornova İzmir’in 30 İlçesi’nin ortalamasıdır.Çünkü bizim farkımız hiç kimsenin başka bir kimseyi ötekileştirmediği bir yaşam tarzımızın olmasıdır.