TÜRKİYE  Pilotlar Vakfı (PİLVAK), Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği yaparak ilk ve ortaöğretim öğrencilerine havacılığı sevdirmek amacıyla, şiir, resim, fotoğraf, kompozisyon ve kısa film yarışması düzenledi.
İstanbul’da yapımına devam eden 3. havalimanının faaliyete geçmesi ile birlikte Türk havacılığının daha da gelişeceği ve yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacağını belirten PİLVAK Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Pilot Hüseyin Belpınar, ” Havacılıkta gelecek gençlerle büyüyecek. Tüm gençlerimizi yarışmaya katılmaya davet ediyorum” diye konuştu. Türk gençlerinin yeteneklerini değerlendirmek istediklerini söyleyen Belpınar  şunları söyledi:
“Milli Eğitim Bakanlığı ile yazışmalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan müsaade alındı. Gençlerimize şiir, kısa film, kompozisyon, resim ve fotoğraf dallarında yarışma düzenliyoruz. Türkiye’nin tüm illerinde yapılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde olacak. Tüm gençleri bu şekilde havacılığa teşvik edeceğiz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de sivil havacılık büyük bir gelişme gösterdi. Türkiye’de daha önce Sayın Ulaştırma Bakanımız’ın başlattığı ‘ Uçağa binmeyen kalmasın’ projesi havacılığı büyük bir aşamaya getirmiştir. Şimdi her kesimden insanlar hava yolunu kullanarak zamanı kısaltmaktadır. Türkiye büyük bir ülke. Doğudan batısına iki saatlik uçuşlar yapılmakta. Uçak sayımızın artması ile pilot ihtiyacımız da artırmıştır. Pilot ihtiyacını artırdığı için şu anda gençler havacılığa özen göstermektedir. Biz de bunu daha artırarak büyük bir potansiyel oluşturmak istiyoruz” dedi. (DHA)