Bilerek yazmadım uzun süredir…
Ne kendimi, ne de sizleri üzmek istemedim ama artık dayanamadım; ülkemizin, özellikle
Güneydoğu illerindeki bazı semtlerin, hükümetin son üç yıldaki sözde açılım anlayışı nedeniyle bir silah ve militan deposu haline geldiğini biliyorsunuz.

Dolayısıyla, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası başlayan kent terörlerinin nedeni barış sürecinin çökertilmesi değil midir?
Barış süreci maharetinin sonucu olarak 1 Kasım 2015 Seçimlerinden itibaren, bugün
Güneydoğu illerimizde terörist temizliği yapmak zorunda kalan bir iktidardan bahsediyoruz!
Gün itibarıyla 1200’den fazla teröristin, 300’e yakın askerimizin kayıp edildiği bu ortamı hükümetin başarısı olarak takdim etmeye kimlerin vicdanı erer ki merak ederim!
Bu arada teslim etmek gerekir ki; korunaklı bir odağa yapılacak savaşta altıya/bir oranı geçerlidir! Yani her PKK’lı teröriste karşı, düzenli bir savaş durumunda en az altı Mehmetçiğin şehit olabileceği tahmin edilir.
Rakamlara bakılır ise, ancak bunun çok azı kaybedilmiştir. Bu da ordumuzun eğitim
kalitesindeki başarısının teslimi anlamına gelmelidir!
1984 yılından beri PKK ile yapılan savaş, açık arazide gerçekleşmekte idi… Bugün bu örgüt taktik değiştirmiştir ve bu değişen taktikle beraber gerekli araç-teçhizat ikmallerini, bizzat devlet görevlilerinin göz yumması altında ve hükümetin, kendilerine karışılmaması emrine uyabilen bürokratların görev yaptığı bazı şehir ve semtlerde yerine getirmişlerdir.
Amacım hükümetin hatalarını sizlere yazmayı değil, özellikle neredeyse altı ayı bulan sokağa çıkma yasaklarının hüküm sürdüğü bazı illerimizde yaşanan sıkıntıları ve alınacak dersleri anlatmaya çalışmaktır.
Bu kapsamda hükümetin, operasyon alanında bulunan yerleşim yerleri içindeki halka, boşaltacakları mahallere karşılık kalacakları yer ve gıda teminini sağlayamayışı önemli bir plansızlık göstergesidir. Dolayısıyla basında, evleri bu karışıklıkta yerle bir olmuş halkımıza bir yıl içinde yeni bir ev verileceği yönünde yapılan vaatler da yöre halkı açısından inanılır bulunmamaktadır.
Hükümet aynı zamanda, eskiden arazide konuşlanmış PKK’lı teröristlerin insanlarla dolu bir yerleşkede, neredeyse evden eve kurabildiği tuzak ve mayınlarla silahlı kuvvetlerimize karşı koyabilmiş olmasından ve bu kuvvetlerimizin yine bu yönde eğitilmemiş bulunmasından dasorumludur.
Ancak gerçek şudur ki; her taktik… Karşıt taktiğini yaratır. Bu nedenle PKK’nın şehir ve kasabalar içinde ürettiği taktiğin artık silahlı kuvvetlerimiz ve polisimiz tarafından bir karşılığı oluşturulacaktır.
Kısacası silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatımız, teröristten acı sonuçları da olsa dersini almıştır!
Hükümetten elbette hesap sorulmaya da tabii ki devam olunacaktır.