Süper-Toto Süper Ligi’nin 30.ncı haftası futbolun olmadığı, sportmenliğin olmadığı, hatanın bol olduğu maçlarla başladı. Seyirci sayısının arttığı bu hafta çok gole de sahne oldu.

Haftanın ilk maçı Cuma akşamı oynandı. Alt sıraları ilgilendiren maçta Kayseri ile Bursa karşılaştı. Kayseri de ilk defa bu kadar seyircili bir maç izledik. Kayseri dipten kurtulmak için bastırdı. Bursa ne oynadı anlamadım. Bursa hem kötü oynadı, hem çok hata yaptı. Kayseri ise daha az hata yapıp, daha iyi futbol oynadı ve kazandı.(2-1)
Cumartesi gününün ilk maçında Osmanlı Spor ile Antalya karşılaştı. Bu maçta Antalya çok kötü, hem de çok kötü oynadı ve doğal da olarak çok hata yaptılar. Osmanlı Spor ise vasatın üstünde oynadı, az hata yaptı ve farklı kazandı.(3-0)
Başakşehir-Sivas maçında da çok gol vardı(2-2) ama futbol, seyirci ve sportmenlik yoktu. Başakşehir bu güne kadar seyrettiğim en kötü futbolunu oynadı. Sivas ise 15 dakikada iki farklı öne geçmesine rağmen skoru koruyamadı. Çok hata yaptılar. Bu kadar çok hata yaparsan da golleri yersin.
Cumartesi gününün son karşılaşması, Akhisar ile Beşiktaş arasında oynandı. Maçta heyecan vardı, direklere çarpan toplar vardı, bol gol vardı,(3-3) birçok hata vardı, kırmızı kart vardı, sahaya atılan çakmak vardı, o vardı, bu vardı ama futbol yoktu, sportmenlik hiç yoktu.
Şampiyonluğa oynayan Beşiktaş’ın bu kadar hata yapmasını anlayamadım. Maçta atılan 6 golde de savunma hataları vardı. Hatayı çok yapınca, zaten olmayan futbolun kalitesi de iyice düşüyor. Artık futbolu seneye izleriz inşallah.
Hataların bol yapıldığı 4 aç izledik Pazar günü. Aynı saatte oynanan (Federasyonun hatası) iki maçta da hatalar vardı. Ligden düşmeyi etkileyecek Mersin-Eskişehir maçında futboldan eser yoktu, seyirci yoktu, zaten sportmenlik her zamanki gibi yine yoktu. Maç berabere bitecek derken Mersin savunmasının hatasını iyi değerlendiren Eskişehir galibiyeti buldu.(1-2)
Hataların bol bol yapıldığı bir diğer maç, Konya-Rize arasında oynandı. Rize hem kötü oynadı, hem çok hata yaptı. Konya vasatın üstünde oynadı az hata yaptı ve kazandı.(3-1) Konya bu galibiyet ile Avrupa kupalarını garantiledi. Rize’nin düşüşü ise devam ediyor. Eskişehir ile puan farkı 5 oldu.
Haftanın hedefi olmayan tek karşılaşması Galatasaray ile Kasımpaşa arasında oynandı. Her iki takımda çok rahattı. Bu rahatlık çok hata yaptırdı iki takımada. Kasımpaşa’nın hatalarını iyi değerlendirdi Galatasaray. Seyircisiz, futbolsuz ve sportmenliğin olmadığı maçı Galatasaray farklı kazandı.(4-1)
Pazar gecesinin son maçı Trabzon ile Fenerbahçe arasında oynandı. Oynandı ama tamamlanamadı. Maça iki takımda futbolsuz başladı. Trabzon formsuz, Trabzon moralsiz. Nasıl oynasın futbolu? Oynayamayınca da çok hatalar yaptılar.
Başta en büyük hatayı Hami Mandıralı yaptı. Takımını yanlış oynattı. Fenerbahçe 1-2 hata dışında maç boyunca hata yapmadı. Maçı da farklı kazandı.(4-0)
Yazılarımda hep belirttiğim bir hususta sportmenliktir. Maçlarda sportmenlik yoktu derken yalnız futbolcuları değil, teknik adamları antrenörleri, doktorları herkesi kastediyorum. İşte sportmen olmayan Trabzonlu seyircilerin yaptıkları.
Maç boyunca küfür ettiler. Yetmedi. Çakmak,bozuk para ve hatta ayakkabı attılar. Yetmedi, attıklarını engelliyor, diye kale arkasındaki ağları yıktılar, koltukları söküp attılar. Yetmedi, Fenerbahçe bayrağını direkten indirdiler. Yetmedi sahaya giren bir kişi çizgi hakemi Volkan Bayarslan’a saldırdı, tekmeledi yumrukladı. Senelerdir Trabzon seyircisinin futbolu bildiği söylenir. Futbolu biliyorlar ama sporu bilmiyorlar. Onun içinde sportmen değiller.
Cuma-Cumartesi-Pazar günü oynanan 8 karşılaşmada takımlar çok hata yaptı. Buna mukabil toplam 32 gol atıldı. Bu kadar kötü futbola ve bu kadar çok hataya bu kadar gol atılması takdire şayan mıdır? Hayır. Çünkü savunma da öyle hata yapılıyor ki goller atılıyor.
Peki, şimdi siz okurlarıma soruyorum. Bu futbolcular çok yetenekli oldukları için transfer olup çok yüksek paralar alıyorlar. Bu kadar hata yapan futbolcular yetenekli midir? Bence hayır.