Spor-Toto süper Ligi Hasan Doğan Sezonunun 3.ncü haftasında Cumartesi günü 4 maç oynandı. Bu maçlardan 19.00 da oynanan iki maçta aynı taktik ile oynandı. Ev sahibi ekipler rakiplerini kendi sahasında karşılayıp kontra çıkışlarla gol aradılar.
Başakşehir-Bursa maçında futbol yoktu. Bursa devamlı olarak bastırdı, ama kalesinde golü gördü. Kaleci Mert’in hatalı çıkışı golü getirdi. Bursa bastırmaya devam etti ve duran toptan golü buldu. Başakşehir savunması ön direği boş bırakmanın cezasını çekti. İkinci yarıda aynı taktikle oynandı. Bursa’nın oyun kurucusu kırmızıyı görünce kontrol Başakşehir’e geçti. Galibiyet golünü ofsayttan atmasına rağmen Başakşehir kazanmayı hak etti.
Gençlerbirliği-Kasımpaşa maçında da konuk devamlı bastırdı ama kaleciyi geçemeyince altın kural işledi Gençler golü buldu ve kazandı.
Gecenin bir diğer maçı, Mersin-Kayseri karşılaşmasında da taktik aynı idi ama kazanan Kayseri oldu. Kayseri bastırdı bastırdı golü yedi. Ama yılmadı bastırmaya devam edip golleri buldu ve kazandı.
Gelelim gecenin en güzel maçına. Konya-Galatasaray maçı dolu tribünlerin önünde oynandı. Galatasaray maça hızlı başladı ve müthiş futbol oynadılar. Konyalı futbolcular, sarı kırmızılıları hayranlıkla seyrettiler. Bir şey yapamadılar. Burak ve Sneijder attıkları gollerden fazlasını da kaçırdılar. Konya Kalecisi Kaya çok güzel kurtarışlar yaptı ama Semih’in müthiş golünü önleyemedi.
Böyle bir yorum yapmak için ne kadar bekleyeceğimi bilmiyorum. Görünüşe göre çok bekleyeceğim. Maçta seyirci çoktu. Gol çoktu. Sarı kart çoktu. Hakem ve Futbolcuların hataları çoktu. Galatasaray’ın şansı çoktu. O çoktu bu çoktu ama futbol yine yoktu. Galatasaray bu futbolu ile şampiyonlar Ligi’nde ne yapacak? Göreceğiz.
Pazar günü de 4 maç vardı. Eskişehir-Rize ile Sivas-Osmanlıspor arasındaki maçlar birbirinin tıpa tıp aynıydı. Ev sahibi ekipler devamlı atak oynayıp, hücum ettiler. Ama kendi kalelerinde golü gördüler. Bastırmaya devam edip golü bulup berabere kaldılar. Sivas’ta hakem rezaleti de vardı.
Trabzon-Akhisar maçında ise 4 gol vardı, penaltılar vardı, kaçan goller vardı, direkten dönen toplar vardı, savunma hataları vardı, o vardı bu vardı ama futbol ile seyirci yine yoktu. Geçen hafta Beşiktaş’ı disiplinli bir oyunla iyi kapanıp yenen Trabzon aynı kadro ve taktikle oyuna başladı. Ancak Akhisar’da aynı taktik ile oynayınca futbolcular şaşırdı. Buna rağmen Trabzon formda oyuncusu Yusuf ile golü buldu. İkinci yarı da Trabzon’un taktiği tuttu ama Akhisar haklı bir penaltı ile beraberliği sağladı. Hakem Trabzon lehine uyduruk bir penaltı verdi ama atamadılar. Trabzon kapandı Akhisar üstüne geldi ve galibiyeti yakaladı. Trabzon taktik değiştirip bastırdı ve ünlü santraforu ile golü buldu. Bir puanı zar zor kurtardı.
Fenerbahçe –Antalya maçına gelince, Fenerbahçe’nin hocasını anlamak mümkün değil. Fenerbahçe yönetimi öyle transferler yaptı ki, kim oynarsa, şu niye oynamıyor diyeceğiniz futbolcular var. Hep aynı taktikle oynatıyor. Maça 4-2-2-2 olarak başlıyor. Top takıma geçtiğinde 3-5-2 ye dönüyor. Diego ile Nani oyun kuruyor, forvetleri ile gol arıyor. Bu taktiği son 7 resmi maçta oynattı. Ancak verim aldığı söylenemez. Değişik taktikle farklı futbolcuları oynatması lazım diye düşünüyorum.
Maçta ise Fenerbahçe ilk yarının 40.ncı dakikasından sonra devre bitene kadar müthiş bir baskı kurup golü buldu. Antalya ilk yarı iyi kapandı ama hiç atak yapamadı. İkinci yarıda top devamlı Fenerbahçe’deydi. Ama fazla pozisyon üretemediler. Bir-iki gol pozisyonunda da Antalya kalecisi çok başarılıydı. Antalya ise bir atak yapıp golü buldu. Fenerbahçe devamlı bastırdı ama atamadı ta ki 90+5’e kadar. Hakem Bülent Yıldırım Diego’ya Kadir tarafından faul yaptığı için serbest vuruş kararı verdi. Nani nefis vurup ikinci golünü attı. Tüm eski hakemler Kadir’in faul yapmadığını yorumlarında söylediler.