Samsun’da bir doktor görevi başında uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Bu yüzden binlerce sağlık çalışanı eylem yaptı, acil servisler dışında hastalara bakılmadı. Yapılan konuşmalarda, her gün ülke genelinde ortalama 31 sağlık çalışanının sözlü ve fiili saldırıya uğradığı ifade edildi, özetle şu önlemlerin alınması istendi:
– Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanlara verilen cezalar artırılsın.
– Hastanelerdeki güvenlik elemanları özel eğitimden geçirilsin.
– Mesai ve nöbet saatleri kısaltılsın.
– Gerektiğinde kullanılmak üzere panik butonu dağıtılsın.
++
Bu önlemlerin alınması şiddetin önlenmesi konusunda kısmen etkili olabilir.
Ama kesin sonuç alınabilmesi için doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının hastalara ve hasta yakınlarına sevgiyle, şefkatle yaklaşması gerekir.
Hasta, hasta yakını ve ziyaretçi olarak gittiğim devlet ve üniversite hastanelerinde gördüğüm  tabloyu mesleğine aşık bir kısım sağlık personelini tenzih ederek anlatıyorum:
– Önce bilgi almak için yaklaştığınız danışma servisindeki görevlilerce azarlanırsınız. Sanki bu servislerde çalışmak için asabi mizaçlı ve asık suratlı olmak zorunludur.
– Danışma servisini ya sabır çekerek atlattığınızda bu defa hemşire terörü ile karşılaşırsınız. Yanınıza yaklaştığınız hemşire ile ancak Kunta Kinte rolünü benimseyip hemşireyi beyaz efendiniz olarak görürseniz diyalog kurmanız mümkündür.
– Bir ya sabır daha çekip diyelim ki doktora ulaştınız. Doktor size öyle bir bakış fırlatır ki sanki saatlerce konuşmuştur. Bu bakışın şifresi çözüldüğünde, “Bir sen eksiktin yani! Neyin var be adam!” ifadeleri ortaya çıkar.
++
Sağlık personeli, duygusal olarak dokunsan ağlayacak çok hassas kişilerle karşı karşıya geliyor.
Kucağında ölmek üzere olan çocukla gelen babaya bağırırsanız, alacağınız cevap “Aaa! Hakikaten ne kadar güzel bağırıyorsunuz doktor bey” veya “Hemşire hanım azarlamanıza bayıldım vallahi” olamaz. Acılar içinde kıvranan yaralıyı acil servisin bir köşesinde unutur, adeta ölüme terk ederseniz, yaralı yakınından nezaket bekleyemezsiniz. “Hiç merak etmeyin! Bugün ameliyat ederiz, yarın taburcu olur” dediğiniz hastayı tıbbi hata yüzünden öldürürseniz hasta yakını size teşekkür edemez.
++
Evet, değil doktor ve hemşire hiç kimsenin şiddete maruz kalmasını katiyen istemem; ama olayın bir boyutunun da yukarıda anlattığım gibi olduğunu unutmamak gerekiyor.
Sonuç olarak naçizane önerim şudur:
Sağlık çalışanları Hipokrat yeminini günde en az on kez tekrarlamalı ve yeminin içeriğine uygun çalışmalıdır.

FACEBOOK YORUMLARI