Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Suriye’de başlattığı harekat IŞİD’in yanısıra ABD’yi de hedefliyor.

ABD’nin çizmek istediği yeni Ortadoğu haritasında Kuzey Suriye ile Türkiye’nin Güneydoğu illerini kapsayan Kürdistan vardı.
Bu planını gerçekleştirmek isteyen ABD, PKK’nın kolu PYD ile yakın işbirliğine girdi, onlara açıkça destek verdi. Bu arada 15 Temmuz darbe girişimiyle TSK’nın elini kolunu bağlamayı amaçladı. Rusya ve İran’la ilişkilerimizin iyi olmaması ABD’nin işini kolaylaştırdı.
Ne var ki 15 Temmuz darbe planı tutmayan ABD, Türkiye’nin Rusya ve İran’la ilişkilerini düzeltmesi karşısında da açığa düştü.
++
Şimdi Ortadoğu’da olacakları ben size söyleyeyim:
Türkiye, Rusya, İran ve Esad rejimi Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana tavır koydu.
Bu tablo içinde ABD’nin Suriye’yi parçalaması, kendine bağlı kukla Kürdistan ve başka devletler kurdurması mümkün değildir.
ABD, Vietnam’da olduğu gibi Suriye’de de yenilgiye uğruyor. Evine dönmekten, Ortadoğu’yu karıştırmak için yeni planlar yapmaktan başka çaresi kalmadı artık.
++
Oluşan yeni denklemde bir büyük kaybedenin de PKK-PYD olduğu söylenebilir.
Suriye’de umduğunu bulamayan PKK-PYD’nin bundan sonra ABD’den eskisi kadar destek göremeyeceği ihtimal dahilindedir.
++
Ve tabii Suriye’deki son gelişmelerin kaybedenleri arasına Avrupa ülkelerini de katmak gerekir.
15 Temmuz’da hayal kırıklığına uğrayan bu ülkeler Türkiye’yi bölemeyeceklerini anlayarak yeni bir şok daha yaşamış olmalıdır.
++
Peki, tüm bu gelişmelerin ardından Ortadoğu’ya barış gelir mi?
Onu söylemek şu aşamada zor.
Ortadoğu’daki devletlerin demokrasiye geçmeleri, süper güçlerin yörüngelerinden çıkıp kendi kaderlerini tayin etme olgunluğuna ulaşmaları kalıcı barışın ilk önemli adımı olabilir.