Hapis ‘teki gazeteci sayısının en hızlı arttığı ülkeler olarak “Mısır ve Türkiye” gösteriliyor.

yeni-rapor--turkiye’de-cezaevindeki-gazeteci-sayisi-ikiye-katlandiNew York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi‘nin (CPJ) yıllık raporuna göre dünyada 1 Aralık itibariyle 199 gazeteci mesleğiyle ilgili çalışmaları nedeniyle hapis te bulunuyor.

Türkiye’de hapis’teki gazeteci sayısının “ikiye katlanarak 14’e çıktığı” belirtildiği raporda “Türkiye’de durumun hızla kötüleştiği” yorumu yapılıyor.

Rapora göre hapisteki 49 gazeteciyle Çin listede başı çekerken, 23 gazetecinin hapiste bulunduğu Mısır ikinci, 19 gazetecinin hapiste bulunduğu İran da üçüncü sırada yer alıyor. Beşinci sıradaki Türkiye’de hapisteki gazeteci sayısı ise 14 olarak gösteriliyor.

Raporda, Çin’de hapisteki gazeteci sayısının, CPJ’nin yıllık rapor tutmaya başladığı 1990 yılından bu yana en yüksek rakama ulaştığı belirtiliyor. Raporda Mısır ile ilgili olarak “muhtemelen dünyanın hiçbir yerinde basının durumunun bu kadar hızlı bir şekilde kötüleşmediği” değerlendirmesine yer veriliyor.

-“TÜRKİYE’DE DURUM HIZLA KÖTÜLEŞİYOR”

Raporda Türkiye ile ilgili özel endişe dile getiriliyor ve 2015’te Mısır ile birlikte gazeteciler için durumun en hızlı kötüleştiği ülke olarak gösteriliyor. DWelle’nin yansıttığı raporda 2014 yılında Türkiye’de onlarca gazeteci serbest bırakılırken 2015’te hapisteki gazeteci sayısının ikiye katlanarak 14’e yükseldiğine dikkat çekiliyor.
Bu çerçevede Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün terör ve casusluk suçlamasıyla tutuklandığına işaret edilen raporda Güneydoğu’da gözaltına alınan yabancı gazetecilere de değiniliyor.

Listede hapisteki gazeteci sayısı Etiyopya’da 10, Azerbaycan’da sekiz, Suudi Arabistan ve Suriye’de yedi, Vietnam’da altı, Bahreyn, Bangladeş ve Myanmar’da beş olarak gösteriliyor.