CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Karaman’da çocuk tecavüzüyle gündeme gelen Ensar Vakfı ve KAİMDER’in yanı sıra Başbakan, bakan, vali il ve ilçe milli eğitim müdürleri hakkında soruşturma açılması gerektiğini öne sürdü.

Sındır, “Hangi cumhuriyet savcısı Ensar Vakfı ve KAİMDER hakkında bir soruşturma başlatacak? Bunları örtbas etmeye çalışan Başbakan, bakan, vali, il ve ilçe milli eğitim müdürleri hakkında soruşturma başlatacak? Hangi savcı bu soruşturmayı açacak ve yürütecek? Hangi savcı, istismarcı kişinin üzerinden sadece yürütülen soruşturmanın ötesine geçecek?” dedi. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, dün İzmir’de olta ile balık tutan vatandaşların yanına giderek sohbet etti. Olta balıkçılığına meraklı olduğunu anlatan Sındır, balık tutarken zihninin boşaldığını, negatif duygulardan arındığını söyledi. Sındır, burada yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik söylediği ‘önüne yatmak’ sözünün ardından AK Partili kadınların CHP’nin parti binaları önünde yaptıkları protesto eylemlerinde Kılıçdaroğlu’na ağır hakaret ettiklerini söyledi. Sındır, AK Parti’nin saldırgan bir üslupla algıyı yönetmeye çalıştığını öne sürerek, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanı ve iktidar mensuplarının ayrımcı, ötekileştiren üslubu Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Bütün bu sorunların içinden nasıl çıkacağını bilmeyen iktidar, muhalif olan, farkındalık yaratmayan çalışan muhalefet üzerinde saldırgan bir tutum izliyor. Algıyı yönetmeye çalışıyorlar. Çünkü algı alehlerine işler duruma geldi. Karaman ilk değil Türkiye’de Ensar Vakfı gibi yaklaşık 10 bin ev olduğunu biliyoruz. Cumhurbaşkanı’nın siyasi tartışmaya giriyor olması tarafsız olmadığının göstergesi. Onun asli görevi gerilimi ortadan kaldırmak, siyasal iktidarı birlik ve beraberliğe çağırmak. Ancak kadınları galeyana getiren tarzda söylemlerde bulunuluyor. Sanki onların iffetine, namusuna hakaret ediliyor gibi onları eyleme sürükleyen davranış sergiliyorlar. Suçlarını örtmenin, sorumlulukları üzerinden atmanın, halkın farkındalığını engellemenin bir yöntemi olarak bunu kullanıyorlar. Hangi cumhuriyet savcısı Ensar Vakfı ve KAİMDER hakkında bir soruşturma başlatacak? Bunları örtbas etmeye çalışan Başbakan, bakan, vali il ve ilçe milli eğitim müdürleri hakkında soruşturma başlatacak? Hangi savcı bu soruşturmayı açacak ve yürütecek? Hangi savcı, istismarcı kişinin üzerinden sadece yürütülen soruşturmanın ötesine geçecek?”

‘KILIÇDAROĞLU ÜZÜLÜYOR’

CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Sındır, Kılıçdaroğlu’nun ağır hakaretler karşısında üzüldüğünü belirterek şunları söyledi:
“Kendisini tanısanız bilseniz nasıl bir hümanist olduğunu görürsünüz. Konuşmalarına çok özen gösteren, ‘sayın’ kelimesini cümlelerinin başına koyan, nezaketli davranış ve yaşam biçimine sahip biri. Öyle bir insana neler demediler. ‘Ahlaksız’ gibi çok ağır sözler söylediler. Kendisi de üzülüyor ama şahsına yöneltilen hak etmediği suçlamalara sessiz kalması mümkün değil. Sessiz kalması kabullenmişlik anlamına gelir. Bizim için bu tartışmanın gereken yanıtı verilmiştir. Esas olan bunları geride bırakmak.