Geçtiğimiz Pazar günü oynanan Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşmasından sonra yorumcular Bendeniz de dâhil oynanan futbolu, taraftarları, Teknik adamların değişikliklerini Selçuk İnan’ı, Hamit’i, Volkan’ı, Mehmet Topal’ı, Diego’yu ve Kuyt’ı beğenmiş, Sneijder’i, Umut’u, Burak’ı ile Emenike’yi de eleştirmiştik. Ve alkışlamıştık hakem Cüneyt Çakır’ı.

Salı gecesi de Real Madrid-Shalke karşılaşması oynandı ki bizim derbideki beğenilerimizin pabucu dama atıldı. Mükemmel ötesi idi 90 dakika; Futbol ise Futbol, pas ise pas, çalım ise çalım, gol ise gol, hakem ise hakem, futbolcu ise futbolcu her şey vardı bizim futbolda eleştirdiklerimizin hiç birisi ise yoktu
Madrid’de Ronaldo muhteşem oynadı, 2 gol atıp Raul’ü geçti. Benzema hem iyi oynadı hem de güzel bir gol attı. Deplasmandaki 2-0’ın rehaveti vardı ama oyunu çirkinleştirmediler. Shalke takım olarak harika bir maç oynarken Sane attığı gol ve oyunuyla yıldızlaştı.
Bu maçla bizim derbiyi biraz mukayese edelim:
Bizim derbi de topla oynama süresi toplamı 50 dakika (Fenerbahçe 27 Galatasaray 23) Madrid’de 76 dakika. Derbi de hakem ilkyarı 2, ikinci yarı 4 dakika uzatırken, Madrid’de ilk yarı 0 ikinci yarı 3 dakika. Yani bizde maç 96 dakikanın ancak 50 sinde futbol var. Onlarda ise 93 dakikanın 76 dakikasında Futbol oynanıyor.
Bir rakam daha verelim Madrid’de hakem 2 sarı kart gösterdi. Biri tutmadan biri itirazdan (Dakika 90+1) Derbi de Cüneyt hoca hoşgörü göstererek 6 sarı kart gösterdi 2 si pozisyon gereği 4’ü itirazdan. Madrid’de toplam faul sayısı 16, bizde 34 ki yarısı da yalandan hakemi aldatmadan.
Madrid’de ki maçta yayıncı kuruluş, faul, korner, taç oluşlarının tekrarını vermezken, bizde verilir. Onlarda yayın sırasında reklam verilmezken, bizde verilir. Onlarda maç sonunda futbolcuların birbirini tebrik etmesi forma değişimi gösterilirken, bizde hemen reklama gidilir.
Kısacası bir Eurolig maçını havasına girerek güzel futbolu izlemek, insana nasıl zevk veriyor, anlatılmaz yaşanır.