Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki patlamadan PKK, IŞİD, DHKP-C ve Suriye istihbaratını sorumlu tuttu. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ise “Kafa karışıklığına gerek yok, o kadar örgüt bir araya gelemez, fail IŞİD” dedi.
Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı Ankara’daki patlamayı, patlamada güvenlik zafiyeti olup olmadığını, emniyetin olaya bakışını ve tartışma yaratan IŞİD ile ilgili istihbarat bilgisini yorumladı. Avcı’ya göre olaydan hemen sonra bir takım polis müdürlerine görevden el çektirilmesi güvenlik zafiyetinin devlet tarafından da kabul edildiğinin göstergesi.
“ZAFİYETİ VAR”
Hanefi Avcı şunları söyledi:
“Patlamadan sonra müfettişler görevlendirildi. İlk anda polis müdürlerine görevden el çektirildi. Onların elinde bazı bulgular olmalı ki bu tasarrufta bulundular. Olayın olması zaten zafiyetin bir göstergesi.”
Patlama sonrası ortaya çıkan bir istihbarat belgesinde yer alan “IŞİD kamplarında bazı militanların isim isim belirlendiği ve bu militanlardan oluşan özel eğitilmiş bir grubun Türkiye’de büyük katliamlar yapabileceği” yönündeki bilgiyi de değerlendiren Hanefi Avcı, söz konusu istihbarat bilgisinin “rutinin dışında” olduğuna dikkat çekti.
Avcı’ya göre, belgede kamp ismi verilmesi, eylem biçiminin belirtilmesi istihbaratı “rutin” olmaktan çıkararak “özel” kategoriye sokuyor. Avcı, eldeki istihbarat verileri yeterli olsa da IŞİD’le mücadelenin PKK ya da diğer sol örgütlere göre daha zor olduğunu söyleyerek şu değerlendirmeyi yaptı:
“Merkezi yurt dışında olan örgütlerle mücadele için Türkiye’nin mevzuatı yeterli değil. Mesela IŞİD biliniyor ama onun dışında da örgütler var Suriye’de. Birisini o örgüte mensup diye yakalasanız işlem yapamazsınız. Belki takip edilir ama adli işlem yapılamaz. Mevzuat buna uygun değil.