Gazeteci olmak sorumluluk ister. Yaklaşık 30 yılı aşkın bir süredir bir gazeteci olarak iyi bir dinleyen oldum. İşimiz de bu.

Dert babası meşhur Marko Paşa deyimi kullanılır ya işte tam bana oturuyor. Mesleğin getirdiği tecrübe mi desem, yoksa yaradılışımdan mı nedir bilinmez.
Çok çabuk ilişkiye giren bir kişiliğim vardır. Hiç tanımadığım insanlar ile 1 saniyede ahbap çavuş ilişkisi kuranlardanım. Ya da pozitif enerji taşıyorum ve mıknatıs misali bu ilişkilerde etkili oluyor.
İzmir’in ilçesi Bademli’ye gittim. Orada değişik insanlarla tanıştım. Meşhur Ayvalık tostu satan büfe sahibi Faruk ile hemen sohbeti başlattım. O arada denize girilen koyu çok beğendim. İsveç’te de Facebook’da arkadaş ve dostlarım olduğu için hemen İsveççe yazılı  ’’Turkiets Riverian’’ Türkiye’nin en güzeli sahili olarak direk yayın yaptım.
Gerçekten çok hoş, temiz ve altın kumu olan bir yer idi. Yakınlarında 5 yıldız kalitesinde bir tatil köyü de var. Ancak günü birlik gelenlerin bıraktığı poşetten tutun da aklınıza ne gelir ise orada sahilde bırakılan bir çevre kirliğini de yakından gördüm. Tabii ki, o pis görüntüleri yayınlayıp, İsveçlilerin nevrini döndürecek halim yoktu. Büfeci Faruk’a bu durumu anlattım. O da aynen isyan etti. Maalesef, 15 yıldır, burada işletmeciyim, o kadar ikaz ediyoruz, bir dinletemedik.
Onların pisliğini biz gücümüz yettiğince temizliyoruz diye yakındı. Peki, sırf orası mı? Tabii ki kocaman bir hayır. Tatil süresince denizden topladığım pisliklerin, naylon poşetlerin haddi hesabı yok. Yani insan söylemek istemiyor ancak bu konuda Türk halkının büyük bir sıkıntısı var. İstisnalar vardır ancak görünen maalesef budur. İnsanlar bazen kendi halkı da olsa özeleştiri yapmalıdır. Eğer başımıza kuma sokar isek  o zaman işte büyük sorun var demektir.

SONRA EMLAKÇI İLE DERTLEŞTİK

Sonra yeni gelişmeye başlayan Türkiye’nin gelecekte popüler olmaya aday ilçesi Bademli’deki emlakçı Hasan ile tanıştık. Hasan, Bademli’nin her geçen gün değerlenmeye başladığı Osman Gazi Köprüsü’nün devreye girmesi ve Çanakkale köprüsünün de temel atılacağına dair haberlerin çıkmaya başlaması ile Bademli’nin yıldızının parlayan yeni turizm beldesi olarak tanımladı. Şimdiden büyük holdinglerin bile bölgede arazi toplamaya başladıklarını söyledi. Spekülasyon olmasın diye o büyük holdinglerin adını yazmıyorum.
Peki insanların alım gücü var mı? Diye sorumdum. O da “eskiye gören insanlar daha az çalışıyor, ancak yaşam standartları arttı. İnsanların bir kışlık, bir yazlık ve bir yeni otomobil olur hale geldiğini” söyledi. Yani Türkiye’de bir şekilde Hasan’a göre insanların hayatı tıkırında. Bu bence güzel haber. Bende Türkiye’de geçen 4 hafta içerisinde buna tanık oldum. İnsanlar bir kere yeni otomobillere ve ithal otomobilleri tercih ediyorlar. Halk plajlarının olduğu yerler genelde hafta sonları cumartesi ve pazar günleri rağbet görürdü. Bu sene hafta içi de insanlar halk plajlarını doldurur olduklarını gördüm.

TÜRKİYE’DE TRAFİK BİR SAATLİ BOMBA

Yaklaşık 30 yıl yurtdışında yaşayan bir insandan tabii ki gözlem istenir. En vahim gözlem dikkatli olun trafikten geliyor. Sürücülerin çoğunluğu yollardaki hız sınırından bir haberler. Yanımda çok sürücü hatta ben hız sınırına uyduğum için selektör yaparak beni hızlı gitmeye teşvik ettiler. Uymayınca da yanımdan geçerken sinirlenmiş agresif hareketlere maruz kaldım. Yani daha çok Türkiye’de kullanılan ’’Trafik Canavarı’’ deyimi benim için ezelinden beri çok komik gelmiştir. Ne trafik canavarı. Trafiğe çıkan sürücülerin hepsi bir canavar olmuş. Bunlar canavarı hortlatıyorlar.

ASKER EMEKLİSİ İSYAN DA

Bademli koyunca yüzerken de yanımda yüzen emekli asker kökenli birisi ile tanıştım. Yarı belime kadar suda ayaküstü sohbete başladık. Sözlerinden anladığım kadarıyla Atatürkçü ve laik bir rütbeli asker. Fethullah Gülen’in asker içerisindeki yapılanmasını nerdeyse bilmeyenin olmadığını söyledi. Ancak bugün 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra yeni yapılanmadan endişeli.
Nedeni ise askeri okulların kapatılmasından sonra şimdi üniversite aşamasında diğer bir din fraksiyonu İmam Hatip Liselilerin, bu sefer ordu içerisine sızma tehlikesinin bulunduğundan endişe ettiğini söyledi. Sokak bunları konuşuyor. Şimdilik bu kadar yarına Allah kerim diyelim…