CEV Denizbank Erkekler Voleybol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Halkbank, 12’li play off turu ikinci maçında deplasmanda Rus ekibi Belogorie Belgorod’a 3-1 yenilmesine rağmen, ‘altın set’i kazanarak 6’lı play off’a yükseldi.

Halkbank bu sonuçla, bir Türk erkek voleybol takımının Şampiyonlar Ligi’nde, eleme turu oynayarak elde ettiği en üst basamak olarak tarihe geçti.
Karşılaşmada ilk seti 25-14 alarak öne geçen Halkbank, sonraki setleri 17-25, 16-25 ve 22-25 kaybetmesine rağmen,
Ankara’daki ilk maçı 3-1 kazandığından her iki takım 3 puana ulaştı. Tur atlayan takımı belirlemek için uygulanan ‘altın set’i 15-11’lik skorla kazanan Başkent’in mavi-beyazlı ekibi, tarihi bir zafere imza atarak 6’lı play off grubuna yükselme başarısını gösterdi.
Bernardi: Tarihe geçtik
Halkbank Erkek Voleybol Takımı Antrenörü Lorenzo Bernardi, “Belogorie Belgorod’la eşleştiğimizde hiç kimse bu takımı geçebileceğimize inanmıyordu. Bugün Türk erkek voleybol tarihine adımızı altın harflerle yazmış durumdayız” dedi.
Bernardi,  Şampiyonlar Ligi 12’li playoff rövanş maçında Rus Belogorie Belgorod’u eleyerek üst tura yükseldikleri maçın ardından yaptığı açıklamada, tüm oyuncuları ve teknik ekibiyle gurur duyduğunu söyledi.
Çok stresli bir maç oynadıklarına dikkati çeken Bernardi, “Belegorid gibi bir takımla oynuyorsanız, bu normal. Bundan sonraki maçlar daha da stresli geçecek” diye konuştu.   Maçın iki bölümden oluştuğunu belirten Bernardi, şöyle devam etti: “İlk bölümde biz üstündük. İkinci bölüm seviyemizin tamamen düştüğü, rakibin, hem servis hem blokta ciddi üstünlük kurduğu bölüm. Oyunun belli dönemlerinde düşseniz, hatta rakibin seviyesi sizden daha yüksekse bile, oynamaya devam ettiğiniz, sabırlı olduğunuz, doğru zamanı beklediğiniz sürece bir takım şeyleri değiştirebiliyorsunuz. Oyuncularıma soyunma odasında bugün bir poker oyunu oynayacağımızı söyledim. Pokerde kartınız varsa karşı tarafa kafa tutabilirsiniz ama kartınız yoksa, o zaman oynamaya devam etmeli ve karşı tarafın düşmesini bekleyerek bir strateji belirlemelisiniz. Bu sonuç beni gerçekten çok mutlu etti. Takımımla gurur duyuyorum ama işimiz henüz bitmedi.”
İlk set süper bir oyun ortaya koyduk.
Bernardi, ilk setin ardından verdikleri üç setle ilgili olarak, “İlk set süper bir oyun ortaya koyduk. Karşı taraf oyuna giremedi, biz oyuna çok iyi başladık, rahat kazandık ama ikinci setin başından itibaren pozisyon değiştirdiler ve en güçlü servisçileriyle başladılar. Serviste ciddi anlamda baskı kurdular. Bu durumla o an başa çıkamadık. Bunun temel nedeni, bu seviyede çok maç oynamamış olmamızdı. Bu seviyedeki maçlara alışkın değiliz. Bir anda düştük. Fileden açık servis karşıladık. Oyunun sonlarına doğru dengeyi yakaladık” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLARI