Başbakan Binali Yıldırım’ın Doğu ve Güneydoğu için açıkladığı Teşvik Paketi terörün belinin kırılması açısından son derece önemli bir adımdır.

Önümüzdeki yıllarda terörün yaygın olduğu illere onlarca yeni fabrika yapılacak, 67 bin konut inşa edilecek, barajlar kurulacak, meslek edindirme merkezleri açılacak, enerji, sulama ve ulaştırma için milyarlarca lira harcanacak.

++

Yıldırım’ın açıkladığı proje harfiyen uygulanırsa Doğu ve Güneydoğu’da milyonlarca kişinin iş sahibi olması, yaşam standardının yükselmesi söz konusu olacaktır.
Bu fırsatı kaçırmamak gerekir.
Terörün yoksulluktan beslendiğini unutmamalıyız.

++

İyi eğitim almayan, iş sahibi olmayan, gelecek umudunu yitiren gençler kurtuluşu dağa çıkmakta buluyor.
Onlara iş sahibi olarak mutlu hayat kurma seçeneği sunulduğu takdirde tablo değişecek, dağa çıkanların sayısı hızla azalacaktır.
PKK’nın iş makinelerine, tırlara saldırıp yakması, şantiyeleri basıp işçileri öldürmesi boşuna değildir. Doğu ve Güneydoğu gelişip zenginleştikçe varlıklarını sürdüremeyeceklerini çok iyi anlıyorlar.

++

Tabii sadece bölge kalkınmasına yönelik girişimlerin yeterli olduğu söylenemez.
Bunun yanısıra validen kaymakama, savcıdan hakime, emniyet müdüründen jandarma komutanına, polis memurundan korucuya, imamdan öğretmene kamu görevlilerinin iki bölgedeki halka son derece özenli ve şefkatli davranması da zorunludur.
Böylece PKK ile halkın bir kısmı arasındaki duygusal bağ da koparılmış, teröre en ağır darbe vurulmuş olacaktır.

++

PKK’nın arkasında ister ABD, ister AB ülkeleri, isterse o herkesin söylediği ama isimlendiremediği “üst akıl” olsun fark etmez.
Devlet, bölge halkıyla sağlıklı diyalog kurduğu, onların gönlünü kazandığı takdirde terörün dayanağı ortadan kalkar.

++

Evet, halka verilecek güven ve gösterilecek şefkat PKK’ya atılacak en büyük tokattır.