Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesi’ne bağlı Kaynarca beldesinde, İstanbul Beylikdüzü Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenmekte olan halk kütüphanesi’ne vatandaşların desteği sürüyor.

Bu ay içinde açılması planlanan halk kütüphanesi’ne, hayırsever baba-oğul Fatih Ertürk ve Ömer Ertürk tarafından 200 adet kitap bağışı yapıldı. Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker “Kütüphanemizin açılışı için son hazırlıklar yapılıyor. Beylikdüzü Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilen halk kütüphanemize kitap desteği sürüyor. Son olarak Fatih Ertürk ve Ömer Ertürk isimli kardeşlerimiz tarafından 200 adet kitap bağışı yapıldı. Katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

HALK KÜTÜPHANESİ

Halk kütüphaneleri, toplumsal yaşamın, ilişkilerin ve gereksinimlerin sonucu olarak ortaya çıkmış; amaç ve işlevlerini içinde bulundukları tarihsel ve toplumsal koşulların biçimlendirdiği kurumlardır. Yine bir toplumda yaşayan kişiler arasında hiçbir ayrım gözetmeden, onların eğitim, kültür ve bilgi gereksinimlerini karşılıksız yerine getirmeyi ve boş zamanlarını değerlendirmeyi amaçlayan kurumlardır. Halk kütüphanelerini; cins, yaş, ırk, milliyet, din, dil, eğitim, kültür, sosyo-ekonomik düzey ve politik görüş farkı gözetmeden, her tür materyali ve çeşitli iletişim yolları aracılığıyla kültür ürünlerini ve bilgiyi insanlığın hizmetine ücretsiz sunarak, onlara ömür boyu eğitim ve boş zamanları değerlendirme olanağı veren, toplumla bütünleşip, sağlıklı kamuoyunun oluşmasına olanak sağlayan, toplumun ekonomik, sosyal, eğitsel kültürel ve teknik kalkınmasının gerçekleşmesini etkileyen, dünya barışının sağlanmasına yardımcı olan demokratik kuruluşlardır.