Spor Toto Süper Lig’in 17. haftasında konuk olduğu Kasımpaşa’ya, ilk 15 dakikada yediği gollerle 3-0 mağlup olan Gençlerbirliği’nde teknik direktör Ümit Özat maçla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, hakemlerin yüzde 50’si 60’ının futbolu bilmediğini, hakemliğin kitapla, okumayla öğrenilmeyeceğini iddia ederek, bundan 15-20 yıl önce hakemlerin büyük takım hocalarına seslerini çıkartamadıklarını söyledi.

Özat, ” Şimdiki hakemlerin dik duruşlarına ve dürüstlüklerine hayran olmamak elde değil. Ancak, futbolu bilmekle yorumlamak ayrı bir şey. Futbolu yaşamaları gerekiyor.

Kaybederken hakemi eleştirmek en kolay şeyler ama hakemlerin de duyarlı olması lazım. Önceden hakemlere küfür edilirdi, hakem döner giderdi, şimdi yan bakınca atıyor. Güzel bir şey, dik duruyorlar. Belki de Türk hakemlik tarihinin en dik duran hakem gurubu ama arkadaş futbolu da bilmek lazım. Bu hakemlerin yüzde 50’si, 60’ı futbolu bilmiyor.

Hakemlik kitapla, okumayla öğrenilmez. Futbolun içinden gelmeleri gerekir. Maça gelirsek kazanan haklıdır, tebrik etmek lazım. Maçın ilk 10-15 dakikasında konsantre olamadık. Laubaliliğimizin cezasını ağır ödedik. Skor 2-0 iken verilmeyen bir penaltımız var, verilse oyun 2-1 olacak ve her şey değişecek. Döndü 3. golü yedik ve maç orada koptu. Buna rağmen 3-1, 3-2 hatta 3-3’ü bulacak pozisyonlar yakaladık ama değerlendiremedik. Yoğun maç programı, zorlu fikstür var önümüzde. Bu maçtan dersler çıkarıp, geleceğe bakacağız” ifadelerini kullandı.