Muhalefetin “Şah Fırat” operasyonuna yönelik eleştirilerine de yanıt veren Başbakan  Davutoğlu  “Bir taraftan Meclis’te muhalefet, Meclis adabına yakışmayan, son derece edebe muhair bir tavırla Meclis terör ortamına çevirmeye çalışırken bizler Genelkurmay Karargâhında 9 saat süren bir operasyonla hem tarihi mirasımıza hem insanımız hem de uluslararası hak ve hukukumuza sahip çıkma mücadelesi veriyoruz. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şah Fırat operasyonuna yönelik olarak muhalefeti “Bizim için Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece bir onur gecesiydi” sözleri ile eleştirdi. Hiçbir toprağı terk etmediklerinin altını çizen Davutoğlu, Bu başarı milletin bağrından çıkmış TSK’nın yurt dışı operasyonunu göstermek bakımından da dünyaya örnek teşkil etmiştir. Birçok spekülasyonlar yapıldı. Şah Fırat operasyonu Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Devletinin direktifleri ile ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile uygulamaya geçmiştir. Böyle bir operasyon için, uluslararası hukukumuzu, insanımızı ve tarihi mirasımızı korumak, için hiçbir yerden yardım ve destek istemeyiz” dedi. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti İl, İl Teşkilat, İl Seçim İşleri ve İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanları Eğitim Toplantısı’nda konuştu. Türkiye ve dünyanın bir ateş çemberinden geçtiğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, “2008 krizinden bu yana dünya bir ateş çemberinden geçiyor. Ekonomik krizin, küresel ekonomik krizin tetiklediği sorunlar tüm dünyayı etkisi altına alıyor. Bütün bunların arasında, bütün bunların ortasında, merkezinde ama bu ateş çemberinin içinde istikrarla geleceğe yürüyen bir Türkiye varsa bunun temel aktörü AK Parti’dir, AK Parti kadrolarıdır” dedi.
Çevredeki birçok ülkenin ekonomik krizle buluşurken, kalkınmasını sürdüren, istihdamını artıran, gıpta ile takip edilen bir ekonomik performans sergilediklerini anımsatan Davutoğlu, “Suriye, Irak, Ukrayna başta olmak üzere, birçok ülke siyasal çözülme sürecine girmişken, Türkiye demokratik bir ortamda seçimlere yürüyen, 2023, 2053, 2071 planları yapabiliyorsa bunun temel dayanağı AK Parti kadrolarıdır” diye konuştu.
Muhalefetin “Şah Fırat” operasyonuna yönelik eleştirilerine de yanıt veren Başbakan  Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Bir taraftan Meclis’te muhalefet, Meclis adabına yakışmayan, son derece edebe muhair bir tavırla Meclis terör ortamına çevirmeye çalışırken bizler Genelkurmay Karargâhında 9 saat süren bir operasyonla hem tarihi mirasımıza hem insanımız hem de uluslararası hak ve hukukumuza sahip çıkma mücadelesi veriyoruz. Bir kez daha ‘Şah Fırat’ operasyonunu bir kez daha başarı ile gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetlerine, onlara lojistik istihbarat desteği sağlayan MİT’e, bütün güvenlik birimlerimize teşekkür ediyor, milletim adına bu operasyona katılan tüm görevlilerimizi alınlarından öpüyorum. Dün hayretler içinde muhalefetin ‘Şah Fırat’ operasyonuna ilişkin kanaatlerini hepiniz takip ettiniz. Öyle tarihi dönemeçler var ki, milletler, liderler imtihan edilir. O tarihi dönemeçlerde alınan tavır ya insanların tarihe onurla kaydettikleri izler olurlar ya da hayat boyu taşıdıkları kara lekeler olurlar. Bizim için Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece bir onur gecesiydi. Ama muhalefetin Pazar günü, bu konuda yaptığı yorumlar onlar açısından kara bir leke olarak geçecek niteliktedir. Biz son derece titiz bir operasyonla, haftalarca süren çalışmalar neticesinde, gerçekten kudretli bir devletin yürüyen temsilcileri olan TSK’nın Suriye sınırlarından içeri girmesi ile başlayan operasyon sabaha kadar tarihimizde sabaha kadar şanlı bir sayfa açarken, maalesef muhalefet bunu taktir etmek yerine yine Türkiye’nin yükselişinden rahatsız olan dış aktörler ve Suriye rejimi ile birlikte aynı dili kullandılar. Biz bu operasyonla 3 ana hususu korumayı ve üç ilkesel tutumla açık ve net olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kudretini dünyaya göstermek istemiştik. İnsanımıza sahip çıkmak, İnsani yaşat ki devlet yaşasın felsefesinin öncüsü olanak AK Parti ve AK Parti iktidarı için dünyanın neresinde olursa olsun bizim vatandaşlarımıza sahip çıkmak en ulvi görevimizdir.

FACEBOOK YORUMLARI