Alman Büyükelçiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr. Peter KETTNER, Egem YILDIZ’ı Alman Büyükelçiliğinde kabul ederek kendisine yaptığı çalışmadan dolayı teşekkür etmiş, genç yaşta atılan köprülerin Türkiye Cumhuriyeti ile Federal Almanya arasındaki ilişkileri sağlamlaştırdığını ve iki ülke insanı arasındaki iletişime ve dostluğa büyük katkı sağladığını söyledi

HABER MERKEZİ – Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi Almanca Bölümü öğrencisi Egem YILDIZ; Proje Koordinatör Öğretmenleri Nati KARACAN, Esin ATİLA ve Gülizar ŞİMŞEK gözetiminde ve babası Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Almanca Bölüm Başkanı Hasan YILDIZ’ın yardımlarıyla, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi özel örneğinden yola çıkarak Kurtuluş Savaşı Sonrası 1923 yılında yeni kurulan ve tüm alanlarda büyük devrimler gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti aynı devrimleri eğitim öğretim hayatında da gerçekleştirmiş, özellikle ikinci dünya savaşı öncesi büyük devlet adamı ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öngörü ve direktifleriyle Türk üniversitelerine ve üniversite eğitimine Alman Akademisyenlerinin katkılarını araştırmıştır.

Egem YILDIZ çalışmasına; “Beyin Göçüyle Gelen Dost Almanların Eğitimimize Katkıları” başlığını vermiştir.

Egem YILDIZ araştırmasında; Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin kuruluşunda Alman Profesörlerin çalışmaları ve oynadıkları rolün araştırılması, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü ve üniversite sistemimizdeki Alman etkileri, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin tarihsel süreç içerisinde hangi amaçla, kimler tarafından nasıl kurulduğu, günümüzde Türk Üniversite sisteminde Alman ekolünün etkilerini incelemiştir.

Bu çalışması sırasında pek çok yazılı kaynaktan faydalandığı gibi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Asistanı Gülru BAYRAKTAR ile Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat ÜLNER ile çeşitli röportajlar yapmıştır.

Ayrıca Egem YILDIZ 17/09/1933 tarihinde Prof. Alber AYNŞİTAYİN imzasıyla gönderilen mektubun tercümesini de belgelerine eklemiştir.

Alman Büyükelçiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dr. Peter KETTNER, Egem YILDIZ’ı Alman Büyükelçiliğinde kabul ederek kendisine yaptığı çalışmadan dolayı teşekkür etmiş, genç yaşta atılan köprülerin Türkiye Cumhuriyeti ile Federal Almanya arasındaki ilişkileri sağlamlaştırdığını ve iki ülke insanı arasındaki iletişime ve dostluğa büyük katkı sağladığını söylerken Egem YILDIZ’ın Alman Çevre Vakfı tarafından finanse edilip Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi’nin de dahil olduğu “Çevrecilikle Kurulan Köprüler” projesinde de görev almasından dolayı duyduğu memnuniyeti vurgulamış, ayrıca Dr. Peter KETTNER iki ülke insanları arasındaki bu tür çalışmaların devam etmesini arzuladığını dile getirmiştir.