Haber almayı engelleyen her girişim sansürdür

106

Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin, ifade ve basın özgürlüğünün tüm özgürlüklerin özünü teşkil ettiğini belirterek, medyanın habere ulaşılmasını engelleyen her girişimin, genel anlamda “sansür” olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.Bilgin, “Bu anlamda akreditasyon uygulamaları da sansürün yeni bir türüdür”  dedi. Proje Koordinatörü Yusuf Kanlı Türkiye’nin 7 bölgesinde ifade ve basın özğürlüğü ihlallerinin izlendiği yılın ilk çeyreğinde 23 gazeteci ve 9 dağıtımcının tutuklandığı, bir gazete yazarının öldürüldüğünü ve 10 gazetecinin saldırıya uğradığını belirtti.
Avrupa Birliği Sivil Düşün Proğramı Çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) tarafından yürütülen “Özgürlük İçin Basın” Projesi İzmir ve Ege Bölgesi Komitesi Başkanı Yrd.Doç.Dr. Oğuzhan Kavaklı, “Kim tarafından, nereden gelirse gelsin basın özgürlüğünün kısıtlanamayacağını, basınında bu özgürlüğü hak edecek sorumluluk duygusunu taşıması gerektiğini” belirterek, “Türk Basını zaten bu olgunluğa sahip” diye konuştu.
CEM TEKKESİNOĞLU
İZMİR(Ege Ajans)- AB Sivil Düşün Proğramı Çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti (Ankara)tarafından yürütülen “Özgürlük İçin Basın” Projesi ifade ve Basın Özğürlüğü ihlalleri 2015 Nisan ayı raporu İzmir’de değerlendirildi. Giderek yaygınlaşan akreditasyon uygulamasının ticari kuruluşların sunumlarıyla ilgili toplantılarına kadar uzanmasının, basının bir kısmının ötekileştirilmesi, ayrımcılık uygulamasının herşeyden öte insanlık suçu olduğunu vurgulandı. Haber almayı, habere ulaşmayı engelleyen her girişimin sansür olduğu ifade edildi.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, ifade ve basın özğürlüğünün, tüm özgürlüklerin özünü teşkil ettiğini belirterek, medyanın habere ulaşmasını engelleyen her girişimin genel anlamda “sansür” olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bilgin, “Bu anlamda akreditasyon uygulamaları da sansürün yeni bir türüdür” dedi.
İfade ve Basın Özğürlüğü ihlalleri dışında basının çeşitli sorunlarıyla ilgili olarak yerel basın temsilcilerinin sorularını cevaplandıran, çözüm önerilerini taşıyan Nazmi Bilgin Gazeteci derneklerininde zor koşullarda görevlerini yerine getirme sıkıntısı içinde olduğunu söyledi.
Aynı zamanda Basın İlan Kurumu’nun da Genel Kurul Üyesi olan Nazmi Bilgin’e özellikle gazete sahiplerinin resmi ilan paylarında küçülme konusundaki sorularına, “Bu çok doğal, Pasta büyümedikçe, yeni yayınlarda aynı pastayı paylaşıyor. Dolayısıyla paylar küçülüyor” cevabını verdi. Basınla ilgili yasal düzenleme çalışmaları hakkında da bilgi veren Bilgin, “Sosyal medya ya da aynı pastadan pay verilirse işte o zaman yerel medyanın iflası olur. Onun için, yeni kaynaklar yaratılarak internet medyası devreye girmeli” dedi.
23 GAZETECİ TUTUKLANDI
Proje Koordinatörü Yusuf Kanlı, Türkiye’nin 7bölgesinde ifade ve Basın Özgürlüğü ihlallerinin izlendiğini, yılın ilk çeğreğinde 23 gazeteci ve 9 dağıtımcının tutuklandığını belirtti. Kanlı, ayrıca bir gazete yazarının öldürüldüğünü ve 10 gazetecinin saldırıya uğradığını ifade etti.
Projenin İzmir ve Ege Bölgesi Komitesinin Başkanı, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Oğuzhan Kavaklı ise, basın özgürlüğünün kısıtlanamayacığını; basının da bu özgürlüğü hak edecek sorumluluk duygusunu taşıması gerektiğini “belirterek, “Türk Basını zaten bu olgunluğa sahip. Görevini yapıyor, özğürlüğü sonuna kadar hak ediyor” dedi.
TİRAJLAR DÜŞÜYOR GELİRLER AZALIYOR
Gazetelerin imtiyaz sahipleri, gazete tirajlarının sürekli düşüşü nedeniyle özel reklamların da azalma gösterdiği, resmi ilan için de, aranan koşulları yerine getirme konusunda zorlandıklarını ifade etti.