Yine bir haince terör saldırısı, yine canlar, yine gözyaşı, yine bir büyük bir facia. Yine hedef Türkiye.

Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekse Başbakan Binali Yıldırım, son yaptığı açıklamalarda, ”Terörün Artık Sonuna”gelinmiştir mesajı verdiler.

Hepimiz sevinmiştik. Bu sevinme bir anda kursağımızda kaldı. Başbakan Binali Yıldırım devri ile birlikte, İsrail başta olmak üzere Rusya ve Mısır ile ilişkilerin tekrar normalleşme eğilimine giren seyri de bu açıklamaları acaba Türkiye eski günlerine dönüyor mu umudu yeşermişti.

Ancak dün yine Atatürk Hava Limanındaki tüyler ürperte ve alçak saldırı yine masum insanların canlarını almıştı. Türkiye bir kere daha dünya kamuoyunda terör ülkesi olarak zirveye yükseldi. Bu saldırıların amacı bu ülkeyi ekonomik olarak sonlandırmaktır.

ÖYLE BİTTİ DEMEKLE DEMEK Kİ BİTMİYOR
Bir kere daha, gerek bu hain saldırı bize terörün bitmeyeceğini, bu İŞİD terörü de olsa PKK terörü de olsa bitmeyeceğini gösterdi. O nedenle siyasi mesajlarda, terör konusunda böyle telkinler gereksiz. Terör mücadelesinde böyle bir zafiyete yönelik bir beklenti insanları şoka sokuyor. Özellikle bu canlı saldırının, İŞİD ya da PKK kaynaklı olması bence fazla önemli değildir. Terör ve terörist tanımı can almaya yöneliktir. Türkiye’yi izlediği politikadan dolayı bir dizayn vermedir. Türkiye’ye bedel ödetmek ve yok etmeye yöneliktir.

PEKİ, NEDEN TÜRKİYE TERÖR HEDEFİNDE
Yıllardır PKK terörünün kaynağını ne olduğunun biliyoruz. Sonra bir Suriye meselesi karşımıza çıktı. Bununla birlikte Bayırbucak Türklerine yardım TIR’ları ve Türkiye’nin Suriye politikası ve Esad ile ters düşen dış politika Türkiye’yi İŞİD terörünün hedefine koydu.

Yani izlenen bir dış politikanın sonucu olarak PKK terörünün yanında bir de İslami İŞİD terörü ile tanıştık. Bize zararı ise hem ekonomik, hem sosyal bir yıkım oldu. Yani PKK ile uğraşırken bir de İŞİD terörü ile uğraşmaya başladık.

SURİYE POLİTİKASININ BEDELİ ÇOK AĞIR OLDU
Türkiye Suriye politikası ile hep kaybetti. Belki birileri, bundan nemalanma istedi. Tavır koydu. Kürsüden Putin’e, Esad’a fırça attı. Uçak düşürdü. Kendi egosunu tatmin etti. Kendisini iç politikada büyük devlet adamı rolünde gördü. Hepsi fos çıktı.
Terör de başımıza bela kaldı. PKK terörü her gün yine can alıyor. İşte Atatürk Hava Limanındaki İslami terör örgütü İŞİD’in en iyi korumalı Uluslar arası hava limanındaki saldırısı. Türkiye turizmi bu sene sadece bu İŞİD gibi kanlı örgütün saldırısı sonucu bitti. Bu saldırılar sürdükçe, Türkiye’de bu sektör ve katma değeri yüksek olduğu birçok alanda bitecek. Turizmciler bu saldırı bir kez daha kahrolmuşlardır.

AK PARTİ İŞİD’İ TÜRKİYE’YE MİRAS BIRAKTI
Sultanahmet meydanındaki Dikilitaş önündeki Alman turistlerin arasına girerek ilk canlı bombanın yarattığı etkiden sonra İstiklal caddesinde İsrailli turistlerin arasına girerek yapılan ikinci canlı bomba saldırısı Türkiye’ye gidilebilir imajına en büyük darbeyi vurmuştu.

Şimdi Atatürk Hava Limanındaki saldırı Türkiye’nin turizmine yapılan en büyük saldırıdır. Bugün Türkiye’nin trilyonluk Turizm sektörünü bitiren bu saldırıların bedelini bugün siyasetçilere ödettirmek gerekir.

Yanlış izlenen dış politikanın eseri sonucu Türkiye bugün bunları yaşıyor. Neden Suriye’nin diğer komşuları böyle İŞİD terör örgütünün hedefinde değil de, Türkiye bu bela ile uğraşır hale geldi. Hem Rusya hem İsrail hem de Mısır ile komşuluk ilişkilerini sonlandıran bugün özür aşamasına gelerek bu izlediği yanlış politikayı kabul eden bu siyasi iktidar, hala yoluna devam ediyorsa Türkiye’nin başı beladan kurtulmayacak demektir.

Bu siyasi iktidarın Yanlış politikalarını değerlendirip neden Türkiye bugünleri yaşar hale nasıl geldi bunu konuşmalıyız. Önemli olan budur. Yoksa hava limanındaki güvenlik zafiyetini konuşsan ne olur, konuşmasan ne olur. Allah korusun yapılacak yeni bir saldırı yine aynı sonucu verecek.

Önemli olan bu saldırılara kapı açacak siyasetten uzak durmaktır. Gerek İsrail gerekse Rusya gerekse Mısır ile ilişkileri düzelttik diye İŞİD’in bunu engellemek için yaptığı gibi yansıtılmasına inanmıyorum.
Bu ülkeler ile aramız bozuk iken de İŞİD bu eylemleri yapıyordu. Bu saldırılar sonucu Türk  turizmi bitiriliyorsa, yabancı sermaye de Türkiye’den kaçırılıyorsa hedefin ne olduğu belli.

AK Parti er geç bir gün tarihe kavuşacak ancak İŞİD terörü Türkiye PKK gibi miras kalacak.