Dünya ve Türk spor tarihine adlarını altın harflerle yazdıran güreş’in altın çocukları Taha Akgül ve Rıza Kayaalp’in tek hedefi, Dünya ve Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak.
2013 ve 2014 yıllarında kilolarında Dünyanın en iyi güreşçileri seçilen Türk güreşinin altın çocukları Akgül ve Kayaalp en son, Bakü’de düzenlenen 1. Avrupa Oyunları’da kazandıkları zaferlerin tadını tarihi Ankara Kalesi’nde gazetecilere poz vererek kutladılar.
Kariyerinde birçok uluslararası şampiyonlukları bulunan milli mayonun Dünya şampiyonalarında 1 altın, 1 bronz, Avrupa şampiyonalarında 4 altın, Akdeniz oyunları 1 altın ve Üniversite oyunlarında şampiyonlukları bulunan Taha Akgül, Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nı değerlendirdi. Rıza ile kendisinin altın madalya kazandıklarını belirten Akgül, olimpik branşlarda sadece güreşten altın madalya çıktığına dikkat çekti.
Son yılın Avrupa şampiyonu olduğunu ve kazandığı başarılarla Cumhuriyet tarihinde serbest güreşte bir ilki gerçekleştirdiğini söyleyen Akgül, “Bu rekoru geliştirmek istiyordum, üst üste dördüncü kez Avrupa şampiyonu oldum. Serbest güreşte 4 kez Avrupa şampiyonu olan sporcu yok” dedi.
TAHA AKGÜL: “AVRUPA ŞAMPİYONALARI BİZİM İÇİN ARTIK BAŞARI DEĞİL”
“Avrupa şampiyonaları artık bizim için başarı sayılmıyor” diye konuşan Akgül, “Dünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda bizden madalya bekleniyor. Sorumluluğumuz çok fazla. Çünkü en ufak bir turnuva bile olsa birinci olmamız gerekiyor. Milletimiz alıştı, ‘Taha ve Rıza altın madalya alır’ diye düşünüyor. Beklenti yüksek, herkes bizden altın madalya bekliyor” ifadesini kullandı.
Akgül, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen 2015 Dünya Güreş Şampiyonası’na işaret ederek, “Olimpiyat vize maçları başlıyor. Olimpiyata katılmak bizim için başarı değil, olimpiyat vizesini bir şekilde alırız. Olimpiyata bir kez katıldım daha önce Londra Olimpiyatları’nda başarısız oldum. Artık tecrübelendim, daha tecrübeliyim. İnşallah 2016 Rio olimpiyatlarında bu tecrübeyi kullanıp olimpiyat madalyası almak istiyorum. Tek eksik madalyam olimpiyat madalyası, hedefim altın madalya. Çünkü 4 Avrupa, bir dünya şampiyonu olan bir sporcunun hedefi her zaman altın madalyadır. Onun için hedefim 2016 Rio olimpiyatlarında ülkeme altın madalya ile dönmek” dedi.