Osmaniye Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hayri Sarı, güneş çarpan kişi’nin bilinci kapalıysa ‘kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesini’ gerektiğini söyledi.

OSMANIYE'DE ASIRI SICAKLARDAN BUNALAN VATANDASLAR, PARKLARDA GOLGE YERLERDE SERINLEMEYE CALISTI. FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)
OSMANIYE’DE ASIRI SICAKLARDAN BUNALAN VATANDASLAR, PARKLARDA GOLGE YERLERDE SERINLEMEYE CALISTI. FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)

Aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Müdür Sarı, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının da arttığını, metabolizmanın terleme ile ısıyı dengede tutmaya çalıştığını anlattı. Aşırı sıcaklarda sadece terlemeyle vücut ısısının dengede tutulamayacağına dikkat çeken Sarı, Güneş çarpan kişi’ye sıvı verilmemeli dedi ve şunları kaydetti:

“Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı , kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.”

Vücut ısısının düşürülememesi ile güneş çarpmasının meydana geldiğini aktaran Sarı, şöyle devam etti: “Vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 40-41 derece üstüne çıkabilir. Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda iyileşme şansı oldukça yüksektir.

OSMANIYE'DE ASIRI SICAKLARDAN BUNALAN VATANDASLAR, PARKLARDA GOLGE YERLERDE SERINLEMEYE CALISTI. FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)
OSMANIYE’DE ASIRI SICAKLARDAN BUNALAN VATANDASLAR, PARKLARDA GOLGE YERLERDE SERINLEMEYE CALISTI. FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)

Kişinin ateşi 39.4 derece üzerindedir, deri kuru, kırmızı ve sıcaktır, terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı vardır.

OSMANIYE'DE ASIRI SICAKLARDAN BUNALAN VATANDASLAR, PARKLARDADAKI GOLGE YERLERDE VE CESME ALTLARINDA BASLARINI YIKAYARAK SERINLEMEYE CALISTI. FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)
OSMANIYE’DE ASIRI SICAKLARDAN BUNALAN VATANDASLAR, PARKLARDADAKI GOLGE YERLERDE VE CESME ALTLARINDA BASLARINI YIKAYARAK SERINLEMEYE CALISTI. FOTO: IBRAHIM EMUL/OSMANIYE, (DHA)

İlk yardım olarak kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuksu veya vantilatör, klima benzeri soğutucularla soğutulmaya çalışılmalı, bilinci kapalıysa kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Gerekli durumlar da hava yolu açılmalı ve suni solunum yapılmalıdır.”