Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda, Bakanlıkta 176 kişi, ilgili kuruluş Rekabet Kurumu’nda 8 kişi olmak üzere toplam 184 kişi açığa alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı, Bakanlık Müşaviri, Yurt Dışı Gümrük Müşaviri, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü, Ticaret İl Müdürü, Gümrük Müdürü, Şube Müdürü, Şef ve memurlardan olmak üzere toplam 176 kişiyi açığa aldı. Ayrıca Bakanlığın ilgili kuruluşu Rekabet Kurumu’nda Rekabet Kurulu Üyesi, Baş Uzman ve Danışman olmak üzere 8 kişi açığa alındı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Toplam 184 kişi açığa alınmıştır. Açığa alınan personel ile ilgili müfettiş soruşturması başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı. Ayrıca Bakanlık alınan bu kararı, şöyle açıkladı:
“15 Temmuz darbe girişimi göstermiştir ki, mezkur terör örgütü ile bağlantılı tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla etkin bir şekilde mücadele edilmeli ve bu örgütün bütün faaliyet alanları ortadan kaldırılmalıdır. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma devam etmektedir.” (ANKA)