ŞANLIURFA’da, bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık fuarının gözdesi Mone Tarım firması oldu. 170 firmanın katıldığı ve 4 gün süren fuarda stant açan Mone tarım firması ürettikleri birbirinden güzel güller’le vatandaşların beğenisini kazandı.

Fuarı gezmeye gelen vatandaşlar en çok mavi güle ilgi gösterdi. İlk kez mavi gül gören vatandaşlar gül’ün üretimi konusunda firma yetkililerinden bilgi aldı. Bölgenin en büyük seralarında gül yetiştiriciliği ile adından söz ettiren Mone Tarım Firması modern seralarda “Urfa Gülü” sloganı ile kesme gül üretimi yapıyor. 2007 yılında kurulan ve 100 dönüm arazide 22 buçuk dönüm seralarda modern yetiştirme teknikleri kullanılarak topraksız tarımda üretim yapılıyor. Şanlıurfa’dan üretilen güller Tüm Türkiye’ye gönderiliyor. Dönemsel olarak 25 ile 40 işçinin çalıştığı seralarda kış aylarında 3 bin-5 bin dal yaz aylarında ise 10 bin dallara varan kesimler yapılıyor.

Mone Tarım’ın bölge insanına ekonomik ve sosyal yönden büyük bir olanak sağladığını ifade eden Firma yetkilisi Ziraat Mühendisi Serhan Işıkan şunları söyledi. “2007 yılında üretime başladığımızda bölgemizde canlı çiçek tüketimi son derece azdı. Bölgede bizimle beraber kaliteli gül ve diğer kesme çiçekler her geçen gün daha fazla tüketilmeye başlandı. Aynı zamanda tüm Türkiye’deki kaliteli kesme gül açığını kapatmaya başladık. Türkiye’ye çok sayıda ithal gül girmekte, baktığımızda ithal gül kalitesinde ürün yetiştirebildiğimizi ve bunu tüm Türkiye pazarına ulaştırabildiğimizi görüyoruz. Bu da ithalatın azalması ve ülke ekonomisine büyük bir katkı sağladığımız anlamına gelmektedir. Bu aşamaya gelinmesinde AR-GE’ye verdiğimiz önem ön plana çıkıyor. TÜBİTAK’ın desteğiyle başlattığımız ve başarıyla sonuçlandırdığımız 2 projemizden biri fidan üretiminde göz aşısı dışında ‘stenting aşı tekniği’ dediğimiz ve göz aşısından daha kısa sürede fidan üretmemizi sağlayan bir proje. Bu proje ile beraber kendi fidanımızı sağlıklı ve kısa sürede üretmeye başladık. 2’csi ise firmamız ve Atılım Üniversitesi ortaklığında ve yine TÜBİTAK’ın desteği ile seralarda gül kesme işini yapabilen ‘Gülderen Robot’ projesi. Bu proje de başarı ile sonuçlandı ve gülün kesim formunu, kesim noktasını algılayan ve kesen bir robot üretildi. Bu projenin ikinci bir aşaması robotun sera ortamına adaptasyonu ve sera içerisinde rahatça dolaşabilmesidir.

Ayrıca Halfeti’nin siyah gülü üzerinde de çalışmalar yapıyoruz. Bu gülü de kesme gül formuna getirerek piyasaya sunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.