Cemaat lideri Fethullah Gülen hakkında bir süre önce “terör örgütü kurduğu ve yönettiği” iddiasıyla mahkemece yakalama kararı verildi. Önümüzdeki günlerde tüm dünyada Kırmızı Bülten’le aranacak. Bu arada Türkiye, Gülen’i ABD’den resmen istedi.
Peki, diyelim ki ABD, söz konusu talebi kabul etti ve Gülen’i iade etti.
Bu durum AK Parti Hükümetinin işine yarar mı?
Bence Gülen’in iadesi Türkiye için de Ak Parti Hükümeti için de ciddi sorun oluşturur.
++
Bunun nedenlerini sıralayalım:
-74 yaşında, çeşitli hastalıklarla boğuşan bir insanı kelepçeleyerek yurda getirmek onu mağdur konumuna düşürür, Cemaat mensuplarının kenetlenmesine yol açar.
-Gülen’in konulduğu cezaevi her ziyaret günü ziyaretçi akınına uğrar. Avukatları sık sık cezaevi önünde Gülen’in verdiği mesajlarla ilgili açıklamalar yapar.
-Yargılama aşamasında büyük olaylar olur. Mahkeme önünde izdiham yaşanır, Gülen’i sevenler ona dokunmak, destek olmak için birbirleriyle yarışır.
-Şimdi bile yakından ilgilenen, onun yazdığı makaleleri yayımlayan dünya basını Gülen’in cezaevine konulması üzerine ilgisini bir kat daha artırır, Gülen’in düşünce suçlusu olduğu teması sık sık işlenir, iktidarın ondan siyaseten korktuğu için önlem aldığı savunulur.
-Gülen’in tıpkı Abdullah Öcalan gibi özel bir cezaevine konulması gerekir. Bu durum ise güvenlik için önemli harcamaların yapılmasına neden olur.
-Cezaevinde hastalık nedeniyle ölmesi durumunda Gülen taraftarlarının öfkesini dindirmek zor olur, binlerce kişi sokak gösterileri yapar.
-Toplumun her kesiminde Gülen’e karşı ilgi artar, kitapları satış rekorları kırar, “terör örgütü suçlusu” olduğuna kimse inanmaz, çağımızın önemli bir İslam düşünürü olarak görülmeye başlar.
-“Barış Süreci”nin bir aşamasında kaçınılmaz olarak çıkarılacak olan af kanunu şayet Gülen’i kapsamazsa bu toplumsal gerginliği artırır.
-Gülen aftan yararlanıp tahliye olursa önemli bir siyasi figür olarak Ak Parti’nin karşısına çıkar.
++
Ak Parti Hükümeti enine boyuna düşünmeden Gülen’in iadesini istiyor.
Benden hatırlatması:
Gülen’in Pensilvanya’da kalması Türkiye’ye iadesinden daha hayırlıdır.