Muhalefet liderleri her fırsatta Başbakan Davutoğlu’nu aşağılıyor, onun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yörüngesinde olduğunu söylüyorlar. Son olarak MHP lideri Bahçeli, “Saray kuklası” ifadesini kullandı.
Bence haksızlık yapılıyor.
Erdoğan’dan sonra Ak Parti’nin başına ve Başbakanlık makamına gelecek iki aday vardı. Biri Abdullah Gül, diğeri Davutoğlu idi.
Erdoğan tercihini Davutoğlu’ndan yana kullandı, Ak Parti kongresi de kararını bu doğrultuda verdi.
++
Şu ana kadar takip ettiğim Davutoğlu, uhdesinde bulunan iki makamı da hakkıyla doldurma uğraşı veriyor.
Cumhurbaşkanı ile uyum içinde çalışmayı başbakan için zaaf olarak göstermek yanlıştır. Geçmişte tanık olduğumuz Cumhurbaşkanı-Başbakan kavgaları ülkeye fayda sağlamadı, aksine ciddi siyasi ve ekonomik krizlerin fitilini ateşledi. Özal- Demirel, Demirel-Erbakan ve Sezer-Ecevit arasındaki uyumsuzlukları unutmadık.
Kaldı ki Davutoğlu’nun tek özelliğinin Erdoğan’la ilişkileri uyum içinde sürdürmek olduğu da söylenemez. Akademisyenlikten gelmenin verdiği entelektüel boyut ve Dışişleri Bakanlığının kazandırdığı deneyim inkar edilemez.
Kürsü hakimiyeti de hiç fena değil. Zaman zaman tarihi bilgilere fazla yaslanıyor ama son toplamda meydanlarla diyalog kurmasını biliyor, muhalefet liderlerinin söz bombardımanının altında kalmıyor, polemik yapabiliyor, bir günde iki-üç miting düzenleyerek çalışkan bir siyasetçi portresi çiziyor. Eşini yanından hiç ayırmaması, kürsüye onunla birlikte çıkıp halkı selamlaması da herhalde kendisi için olumlu bir puandır.
++
Ak Parti Genel Başkanlığına ve Başbakanlık makamına Davutoğlu değil de Gül gelseydi daha mı iyi olurdu?
Bence hayır.
Gül, Cumhurbaşkanı ile Davutoğlu kadar uyumlu çalışamazdı bir.
Entelektüel yapısı Davutoğlu kadar zengin değil iki.
Meydanlarla Davutoğlu kadar sıcak diyalog kuramazdı üç.
Yaşı ve sağlık durumu nedeniyle Davutoğlu kadar koşturamazdı dört.
++
Elbette bunlar benim kişisel gözlemlerim ve değerlendirmelerimdir.
Davutoğlu’nun isabetli bir seçim olup olmadığına, oturduğu koltukları doldurup dolduramadığına 7 Haziran’da seçmen karar verecektir.