Özgürlük için Basın projesinin kapanış toplantısında konuşan Feyzioğlu, “ Değerli hukukçu, fikirlerine hiç katılmasam da dostum, meslektaşım Tahir Elçi şiddete sonuna kadar karşıydı ve ne yazık ki öldürüldü. Biz bu acılardan faydalı sonuçlar çıkarmalıyız” dedi.

SONY DSC
SONY DSC

Gazeteciler Cemiyetinin 2 yılda tamamladığı ve Türkiye’de medya konusunda yapılan en kapsamlı araştırma olan, “ Özgürlük için Basın” projesinin kapanış oturumunda konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “ Bizler birbirimizi anlamaya mı çalışacağız, yoksa anlamamaya mı direneceğiz.” dedi.
Doğru haber alma hakkı Basının özgürce düşünebilmesi, yazabilmesi ve yayınlayabilmesinin ön şartıdır” diye Başkan Feyzioğlu şunları söyledi:
“Güdülen olmaktan ne zaman kurtulacağız? Hukukun üstünlüğünü, İnsan haklarına saygıyı, Adalet’i, adil yargılanma hakkını Bağımsız yargıyı ve siyasi baskı altında olmayan yargıyı ne zaman nasıl sağlayacağız?
Dünyada yayınlanan önemli bir raporda yargıya güven sıralamasında Türkiye 13 ülke arasında maalesef 12. Durumda.
Yürütmenin yani iktidarların yargı üzerindeki baskısı konusunda 102 ülke arasında 80. Sırada Türkiye. Araştırmaya katılanlar Türkiye’de siyasetin yargıya etkisini % 86 oranında görüyor. Ne acı bir tablo.
Tutuklayarak yargılamanın hedefi ‘burun sürtme’ dir. Neden tutuklandı Can Dündar ve Erdem Gül? Hükümet silah yok ki TIR’larda diyor. Peki o zaman nedir devlet sırrı? Kendi ayakları ile geliyorlar adliyeye. Savcı, ‘kaçarlar tutuklu yargılansın’ diyor mahkemede onaylıyor. Casusluk nedir? Silah olmayan bir nakliye, daha önce pek çok kez yayınlanan haber ve fotoğrafların tekrar kullanılması mıdır Casusluk. Akla zarardır bu kararlar”