Türk Sanat Müziğinin kimi motiflerini Pop Müziğine ustalıkla uygulayarak yediden yetmişe milyonların gönül tellerini titreten birbirinden güzel bestelerin yaratıcısı Kayahan’ı kaybettik.
Abuk sabuk sözler ve birbirine benzeyen bestelerle giderek yozlaşan Türk Pop Müziğinin anıt isimlerinden, son kalite kalelerinden biriydi ve güçlü bir besteci olmasının yanı sıra iyi bir şairdi.
“Bu Gece Daha Güzelsin” şarkısındaki şu inceliğe bakar mısınız?
Ay ışığında saçların/Dalgalı denizler gibi/Gece öyle güzel/Öyle sakin/Öyle sessiz/Yalnız bizim/Ve sen canım bu gece/Daha güzelsin/Dönüyor başım yine/Yine başım dönüyor/Güzelliğin bebeğim bu gece/Beni sarhoş ediyor/Ay ışığında gözlerin/Parlayan yıldızlar gibi/Gece öyle güzel/Öyle sessiz/Öyle sakin ki/Ve sen canım bu gece/Daha güzelsin.
++
Sadece bu şarkısı değil, “Canım Sıkılıyor Canım”, “Yemin Ettim”, “Odalarda Işıksızım”, “Geceler”, “Ninni”, “Onsuz Olmuyor”, “Sarı Şekerim”, “Kar Taneleri”, Esmer Günler”, “Allah’ım Neydi Günahım”, “Sarı Saçlarından Sen Suçlusun”, “Atın Beni Denizlere, “Sensiz Olmaz Ki” gibi şarkıları da herhalde uzun yıllar dillerden düşmeyecektir.
++
Kayahan’ın önemli bir özelliği de futbol seyircisini avucunun içine alması, bestelerinin tribünlerde binlerce kişilik korolarca okunmasıydı. “Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi/ Siyah Beyaz Film gibi Biraz” Beşiktaş taraflarının en sevdiği tribün şarkısı oldu. “Bir Aslan Miyav” dedi bestesini ise ezeli rakipleri Galatasaray’ı kızdırmak isteyen Fenerbahçeliler yıllardır coşkuyla söylüyor. “Şampiyon” bestesini ise Galatasaraylılar favori şarkıları yaptı.
++
Ve Kayahan’ın kayda değer bir diğer özelliği de, tam 25 yıl kanserli olarak yaşamasıydı.
Herhalde onun dirençli yaşamı kansere yakalanmış bir çok hasta için umut ışığı olmuştur.
++
Türkiye’de deyim yerindeyse bir ölü sevicilik vardır. Yaşarken hak ettiği değeri vermediğimiz isimleri ölünce göklere çıkarırız.
Bu kuralın Kayahan için bozulduğunu söyleyebiliriz. Kayahan ömrünün ilk yarısında olmasa da son döneminde hak ettiği değeri buldu. Son olarak geçtiğimiz 14 Şubat’ta düzenlenen bir gecede ünlü şarkıcılar ona olan sevgilerini dile getirip bestelerini seslendirdiler.
Televizyonda da yayınlanan o gecede Kayahan’ın veda eder gibi ellerini sallaması ve “Ben size hakkımı helal ediyorum, siz de bana hakkınızı helal edin” demesini hüzünle hatırlıyorum şimdi.
Benim bir hakkım yok Kayahan üzerinde.
Ama şayet varsa binlerce kez helal olsun…