CİA Başkanı Mike Pompeo’nun Perşembe günü Ankara’ya yaptığı ziyaret, yabancı medyada dikkkat çekti. İngiliz Guardian gazetesi,  “apar topar programlanan gezisi, Türk güçlerinin Kuzey Suriye’de Arap grupları kullanarak öncülük ettiği terör örgütünü yenilgiye uğratma mücadelesinde daha çok Amerikan desteği verileceğini gösteriyor” diye yazdı.

Guardian’ın Mike Pompeo’nun Ankara ziyaretine ilişkin haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesinin üzerinden 48 saatten az süre geçtikten sonra gerçekleşen ziyaret sırasında “bölgenin en önemli iki meselesi olan IŞİD’le mücadele ve Suriye’deki savaşın” ele alındığını belirtti.  Gazete, BBCTürkçe’nin yansıttığı haberinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Pompeo’nun apar topar programlanan gezisi, Türk güçlerinin Kuzey Suriye’de Arap grupları kullanarak öncülük ettiği terör örgütünü yenilgiye uğratma mücadelesinde daha çok Amerikan desteği verileceğini gösteriyor.

Yetkililer görüşmelerin, Türkler’in desteklediği Arap grupların El Bab’a yaklaştığı, bu arada ABD’nin desteklediği Kürtler’in IŞİD’in kalesi Rakka’ya yaklaştığı cephedeki koordinasyonu sağlamayı amaçladığını söylüyor. Türk yetkililer ayrıca, Pompeo’yla görüşmelerde mülteciler için bir güvenli bölgeye ABD’nin katkısının ele alındığını belirtiliyor. Adının açıklanmasını istemeyen Türk yetkililer, Trump’ı fiili tampon bölgeye ve terör örgütüne karşı savaşa daha çok Amerikan katkısı vermeye ikna etmeye çalışacaklarını söylüyor.”

Guardian, haberinde ayrıca Türkiye’nin darbe girişiminin arkasında olduğu gerekçesiyle iadesini istediği Fethullah Gülen’in de görüşmelerde masada olduğunu da yazdı.

FACEBOOK YORUMLARI