Türkiye’de seçim kampanyası sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağır eleştirileri yönelttiği yabancı medya organlarından İngiliz The Guardian Gazetesi, Erdoğan’a bir çağrıda bulunarak, gazete hakkındaki “dayanıksız suçlama” nedeniyle “özür dilemesini” istiyor.
Guardian Gazetesi, BBCTürkçe tarafından yansıtılan başyazında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında  basın ile ilgili kullandığı ağır sözleri sert dille eleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman Die Zeit, Amerikan New York Times ve İngiliz Times Gazetesinden sonra Guardian’a da “saldırdığını” söyleyen gazete, “Guardian, Erdoğan’ın iddia ettiği şeyleri yazmamıştır” diyor.
Bunun ardından “Sayın Erdoğan’ın Guardian’a yönelik suçlamasının hiçbir temeli yoktur” de diye yazan Guardian, başyazısında “Gazeteciler kelimeleri seçerken dikkatli olmak zorundadır. Yanlış bir şey yaptıklarında da, ki bazen yaparlar, bu yanlışı mümkün olan en kısa sürede görünür bir şekilde düzeltmelidirler. Çok ciddi durumlarda da özür dilemeleri gerekir” sözlerini kullandı.