Uluslararası Dünya Güreş Birliği’nin (UWW) organize ettiği Yıldız Kızlar ve Erkekler Dünya Güreş Şampiyonası Bosna’da sona erdi. Türkiye şampiyonayı 1 gümüş ve 4 bronz ile toplam 5 madalyayla tamamladı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen ve 55 ülkenin katıldığı Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası’nda Yıldız Erkek Milli Takımımız grekoromen stilde 1 gümüş 1 bronz madalya ile 39 puan toplayarak, Rusya ve İran’ın ardından dünya 3.sü oldu. Kızlarda madalya kazanamayan milliler, şampiyonayı30 puanla ilk kez üst sıralarda yer alarak dünya 8.si olarak tamamlarken; serbest stil erkek takımımız ise, 3 bronz madalya ile şampiyonada 32 puanla dünya 8.liğinde yer aldı.
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, yıldız milli takımlarında çok yetenekli sporcuların bulunduğunu belirterek, bu gençlerin 2020 olimpiyatının çekirdek kadrosunu oluşturacağını söyledi. Aydın, “Yıldız erkek ve kızlarımız takım olarak çok iyi mücadele ettiler. Geçmişte hemen her müsabakada bu kadar mücadeleci olamıyorduk.
Artık alt yapılarımız uluslararası karşılaşmalarda kora kor mücadele ediyor. Çok yetenekli sporcularımız var. Önümüzdeki günlerde bu sporcularımıza, uluslararası tecrübe kazandırmak amacıyla bazı ülkelerle ikili kamplar yapacağız. Bu şampiyona yıldızlarımız açısından son derece verimli geçti. Şunu güvenle söyleyebiliriz, alt yapımızdan geleceğin şampiyonları geliyor” şeklinde umutlu ifadeler kullandı.