AksuVital Arge Müdürü Ayşe Akan, son yıllarda göz rahatsızlıklarının yıllar bazında arttığını söyleyerek, “Göz sağlığı denildiğinde ilk aklımıza gelen herhalde havuçtur. Halbuki göz sağlığı için doğada bundan fazlası mevcut” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar, televizyon gibi aletlerin başında artık daha uzun bir süre geçirildiğini belirten AksuVital Arge Müdürü Ayşe Akan, bu duruma paralel olarak gözlerin çok daha fazla yorulduğunu, yapılan istatistiksel araştırmaların da göz rahatsızlıklarının yıllar bazında artış olduğunu gösterdiğini bildirerek, “Göz kuşkusuz ki en önem verdiğimiz ve rahatsızlığında hiç zaman kaybetmeden doktora gittiğimiz organlardan biri. Göz sağlığı denildiğinde ilk aklımıza gelen herhalde havuçtur. Halbuki göz sağlığı için doğada bundan fazlası mevcut” dedi.

Latince adı euphrasia officinalis olan göz otunun, kırlarda kendiliğinden yetişen bir çeşit bitki olduğunu belirten Ayşe Akan, “Adından da anlaşılacağı gibi göz şikayetlerine karşı kullanılmaktadır. Gözlük otu adıyla da bilinen göz otunun ana bileşeni iridoitlerdir. Bir çeşit glikozit olan iridoitler tıbbi açıdan büyük öneme sahiptirler.