Büyük kentlerden birinde teröristlerin saldırı düzenleyeceği güvenlik birimleri tarafından biliniyordu, ama ne yazık ki bu bilgi işe yaramadı, alçak saldırı önlenemedi.

Şubat ayının başında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin emniyetine gönderilen yazıda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki operasyonlarda büyük kayıp veren PKK’nın eylemlerini büyük kentlere taşımak istediği, bu plan doğrultusunda başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük kentlerde bomba yüklü araçlarla saldırı planladığı uyarısında bulunulmuştu.
Söz konusu yazıda, örgütün eylem yapmak için dağ kadrosunda bulunan eylemcileri Türkiye’ye gönderdiği de belirtilmiş, örgütün otomobil, minibüs, kamyon, kamyonet gibi araçlar temin ettiği, tüm güvenlik birimlerinin sahte plakalı, çalıntı araçlar konusunda duyarlı olması, şehir giriş çıkışlarında gerekli önlemlerin alınması, şüpheli araçların takip edilmesi istenmişti. (Bakınız: Hürriyet gazetesi-18 Şubat 2016, sayfa 19.)
++
Yani, alçak saldırı göz göre göre geldi.
Hiç olmazsa bundan sonra dikkatli olunmalı, benzer acı olayların yaşanmasına izin verilmemelidir.
++
Peki, ne yapılabilir?
Tabii, kesin çözüm, terörün belini kırmaktır.
Ama bu yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor.
O halde bazı pratik önlemleri acilen almak gerekiyor.
Galiba ilk yapılacak iş, asker ve polisin servis araçlarıyla taşınmasına son vermek, böylece toplu hedef olmalarını önlemektir.
İkinci yapılacak iş, ordu ve emniyetteki tüm araçların zırhlı olmasını temin etmektir.
Üçüncü önlem ise, üst düzey askeri ve sivil bürokrasinin Ankara’nın nüfusu ve trafiği en sıkışık olan Kızılay ve Bakanlıklar bölgesinden daha rahat çalışıp hareket edebilecekleri alanlara taşınmasıdır. Bunun için Beştepe’deki saray ile Çankaya Köşkü’nün bazı bölümleri ve yanlarında yapılacak yeni binalar kullanılabilir.
++
Ankara’daki alçak saldırı, terörle mücadelede de, sınırlarımızı ve ülke bütünlüğünü korumamız konusunda da göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerektiğini, başta ABD olmak üzere müttefiklerimizden fayda gelmeyeceğini, Birleşmiş Milletler’in, NATO’nun, AB’nin fuzuli kurumlar olduğunu bize bir kez daha hatırlatmıştır.