Şüphe bile duyurmadan balıkları yakalayan görünmez robot, yumuşak bir robot pençesi, bir gün yüzüp sürünerek aramızda gezmeye başlayabilecek garip küçük yumuşak robotların koleksiyonuna son eklenmesidir.

Görünmez Robot, neredeyse görünmez olan, ancak uzun mesafelerde yüzmek için yeterince sert olan cam yılan balığı larvalarından esinlenmiştir. Ağırlığa göre yüzde 90’dan fazlasında su bulunan bir polimer jelinden yapılmış bir hidrojeldir. Nature Communications‘da bugün yayınlanan bir makaleye göre ışık ve ses dalgaları, suyun içinden geçebildikleri gibi bunun içinden de geçip gidebiliyorlar.

Genellikle, hidrojeller parçalanmadan herhangi bir hız veya kuvvetle hareket etmek için çok incedir. Bu nedenle yumuşak robotlar genellikle silikondan yapılmıştır – ancak silikonların görülmesi kolaydır. Bu nedenle MIT’deki bir bilim adamı ekibi, UV ışığıyla kürlendiğinde, daha sert fakat yine de esnek olan hidrojel robotlar üreten yeni bir kimyasal formülasyonunu keşfetti.

Bilim adamları, 3B baskılı ve lazerle kesilmiş kalıpları kullanarak hidrojel parçalarını oluşturdular ve ardından altın balığı avlama pençesine, bir topu tekmeleyebilecek bir bacak ve kuyruğunu ileri geri çevirebilecek görünmez bir balık haline getirdiler.

Şırınga önceden belirlenmiş hacimlerde suyun belirli aralıklarla pompalanması üzerine görünmez robotların her birindeki küçük kanallardan fırlar, böylece kapama, kıvırma, tekmeleme veya yüzme işlevlerini gerçekleştirir. Daha az gelişmiş robotların 20 saat içinde hareket ettiklerini, görünmez hidrojel robot yalnızca saniyeler içinde yapıyor.

Yumuşak robotların yararı, bu dünyadaki canlılarla incitmeden etkileşime girebilmesidir. Ancak bilim adamlarının yumuşatması gereken birkaç kırışıklık var. Birincisi, su pompası harici, ve bir diğeri için silikon tüpler vasıtasıyla robotlara su pompalamakdır. Bunun anlamı, robotun ne kadar hızlı veya güçlü olursa olsun, pompanın bulunduğu yere bağlı olmasıdır.

Sonuç olarak, bu robotlar tıbbi implantlar ve cihazlarda kullanılmaya başlayabilir veya okyanusta gizlice yüzen görünmez casus botlara dönüşebilirler. Her iki durumda da MIT bilim insanları, onları nasıl etkisiz kılacaklarını anlamalılar.