SAMSUN Altı Nokta Körler Derneği üyelerinin kurduğu ‘Sempatik Tiyatro Gurubu’nun sahneye koyup oynadığı ‘Üşütük Körler Güneşe Yolculuk’ adlı komedi oyunu büyük beğeni topladı. Şube Başkanı Aynur Yiğit, “Bizler karanlıkta yaşayan insanlar değiliz” dedi.

ALTI NOKTA KORLER DERNEGI SAMSUN SUBESI UYELERI TARAFINDAN SAHNELENEN'USUTUK KORLER GUNESE YOLCULUK' OYUNU BUYUK BEGENI TOPLADI. FOTO:HAKAN CELIKBAS-SAMSUN-DHA
ALTI NOKTA KORLER DERNEGI SAMSUN SUBESI UYELERI TARAFINDAN SAHNELENEN ‘USUTUK KORLER GUNESE YOLCULUK’ OYUNU BUYUK BEGENI TOPLADI.
FOTO:HAKAN CELIKBAS-SAMSUN-DHA

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi üyelerinin kurduğu Sempatik Tiyatro Grubu tarafından kurdukları hayallere bir gemi yaparak gitmek isteyen 13 akıl hastasının hayatını anlatan ‘Üşütük Körler Güneşe Ylculuk’ adlı oyunu sahneledi. Büyükşehir Belediyesi’nin Atakum İlçesi’ndeki Sanat Merkezi’nde sahnelenen oyunda 13 görme engellinin yanı sıra 3 de engelsiz gönüllü rol aldı. Oyuncular salonu tıklım tıklım dolduran seyircileri sahneledikleri performansla kimi zaman güldürdü kimi zaman da düşündürdü. Tek perde halinde sahnelenen oyunun yazarı Altı Nokta Körler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Çevik, daha öncede kendisinin yazdığı iki tiyatro oyununu sahnelediklerini belirterek, “Herkesin bir güneşi olduğunu ve bu güneşe nasıl ulaşılabileceğini göstermek istedik. Biz karanlıkta yaşayan insanlar olarak biliniyoruz. Ama biz karanlıkta yaşayan insanlar değiliz. Bu oyunun ana teması umut aşılayan bir oyun olması” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Aynur Yiğit ise, “Evet başarılıyız, evet zekiyiz, evet ezberimiz de kuvvetli ama toplumun desteği olmadan bunların bir anlamı yok. Körden tiyatrocu olur mu diyorduk? Evet körden tiyatrocu olur. Bizler karanlıkta yaşayan insanlar değiliz” diye konuştu.