Google Robot ‘ları bilinçleniyor

204

Google‘da araştırmacılar robot’lara insanlar gibi Dünya’da gezinmeleri için yardım ediyor, bu daha çok fazla bir çalışma gerektiriyor.

Araştırmacı bilim adamı Sergey Levine ve takımı 14 tane robot kolu alıp,ağ ile birbirine bağlayıp, katlamalı sinirsel ağ ile bu robot’ların kendi başlarına fincan, oyuncak gibi ufak cisimleri nasıl bulundukları yerden alıcaklarını kendi başlarına öğrenmelerini sağlamaya çalışıyorlar.

Çoğu 1 yaşında bebekler küçük nesneleri kendileri nasıl alıcaklarını bulurlar fakat bu robotlar için oldukça zor bir öğrenim süreci. Genellikle nesneleri tanımak ve ona göre davranmak için önceden tasarlanan ve programlanan bir robot kol, çevre faktörlerinin değişmesine insanlar gibi çabuk adapte olamıyor. Öngörülmüş yerlerde ve makinenin daha önceden nesnelere nasıl davranıcağını bilmesiyle görevleri için iyi bir yaklaşım. Fakat robotlar daha önce hiç görmedikleri nesneleri almak için eğitilebilecekmi?

Bu sorunun cevabını bulmak için araştırmacılar robotların önüne içlerinde bir çok rasgele nesne olan kutular koyup içlerinden bir nesneyi şansa bağlı olarak sıkılıkla robotlara çıkartıyor. Her günün sonunda, araştırmacılar robot kolların nesneleri alma sırasında toplanan dataları toplayıp bunları robotların sinirsel ağ eğitimi ve daha iyi bir tutuş için kullanıyorlar.  800.000 kavrama girişimi boyunca, robot kollar kendi yaptıkları hareketleri kendileri düzeltemeye başlıyor. Daha kısa bir zaman içinde neseneleri daha sıklıkla ve almak istediği bir nesne için bir başka nesneyi kenara itip ve bir sert ve yumuşak cisimler için çok farklı teknikler geliştiriyor.

Bunların tamamı sisteme araştırmacıların yeniden bir programlama yapmasına bile gerek olmadan gerçekleşiyor. Bir geri besleme döngüsü kullanarak, robotlar  bir nesneyi almaktaki başarısız girişim oranını %18 oranında düşürebiliyorlar. Araştırmacılar bu araştırmalarını daha daha genişletmek ve daha geniş bir tutma stratejisi için planlar yapıyor, bundan sonrasında ise çevresel faktörleri genişletmek ve laboratuvar dışında gerçek dünya senaryoları hazırlamak var.