Ani bir şafak operasyonuyla 100’den fazla polis, Google’ın Paris ofisine baskın düzenledi. Baskının nedeni ise Google’ın gündemden düşmeyen vergi kaçakçılığı.

Geçmişte vergi kaçakçılığı konusunda kötü bir şöhrete sahip olan dünya devi Google‘ın geçmişi her geçen gün bir kez daha önüne çıkıyor. Yaklaşık 6 yıl devam eden ve 3 ay önce sonuca kavuşan vergi kaçakçılığı davasında İngiltere hükümetine vermek üzere 185 Milyon Dolar para cezasına çarptırılan Google’ın Paris ofisine bilişim konusunda uzman kişiler ve 100’den fazla polis tarafından baskın düzenlendi.

Genellikle “şafak operasyonu” olarak bilinen ve saat 05.00 civarında yapılan baskının gizlenmesi ve haberin yayılması engellenmek istese de günümüzde sosyal medya aracılığıyla hemen hemen her bilgi anında dünya gündemine oturmayı başarıyor.

French-police-675x350
100’den fazla polis Google’ın Paris ofisine baskın yaptı.

Alınan bilgilere göre baskının nedeninin Google’ın geçen seneki yaklaşık 1.5 Milyar Euro’luk vergi borcunun, tüm uyarılara rağmen  ödenmemesi olduğu belirtiliyor. Bu kadar büyük bir şirketin yasalara uymamasının nedeninin de ülkelerin vergi sistemlerini beğenmemeleri ve daha kullanışlı vergi sistemlerini desteklemeleri olduğu bilinmekte.