Google'dan Görüntülü Mesajlaşma “Duo”
Google'dan Görüntülü Mesajlaşma “Duo”

Arama motorundan, sürücüsüz araçlara kadar geniş bir teknoloji yelpazesine sahip olan Google, San Francisco’da gerçekleştirdiği I/O 2016 etkinliğinde yeni bir uygulamayla kullanıcıların karşısına çıktı.

Duo adındaki bu uygulama sayesinde uygulamayı kullanan kişiler birbirleriyle görüntülü mesajlaşma yapabilecekler.

google-duo-vpavic-verge-4.0
Duo, görüntülü mesajlaşma için kolay ve basit bir arayüze sahip olacak.

İlk bakışta Facetime uygulamasına rakip olarak geliştirilen Duo, Facetime’ın aksine hem Android’de hem de iOS platformunda görüntülü mesajlaşma için kullanılabiliyor. Son zamanlarda özellikle Whatsapp sayesinde aşina olduğumuz baştan uca şifreleme özelliği ile gönderilen mesajların gizliliği korunmuş, güvenliği sağlanmış olacak.

Google mühendislerinin başında yer alan Erik Kay, Duo uygulamasının bir yeniliğinin de, Knock Knock adındaki görüntülü çağrıyı başlattığınızda sizin anlık bir görüntünüzün arama yaptığınız kişi tarafından görülmesi olacak. Yani sizi arayan kişinin arama nedenini tahmin etme konusunda Duo size yardımcı olacak, böylece siz de kendinizi konuşmaya hazırlayacaksınız.

duo-video
Duo, görüntülü mesajlaşma öncesinde arama yaptığınız kişinin anlık görüntüsünü görmenizi sağlıyor.

Aynı zamanda HD video ve ses aktarımına sahip olan Duo, zayıf ağ bağlantılarında kendini otomatik olarak optimize etme yeteneğine sahip. Önümüzdeki aylarda Android ve iOS uygulama mağazalarında yayınlanması beklenen Duo’yu bir çok kullanıcı merakla beklemeye başladı.