Google Android’e geçiş yapıcak iPhone kullanıcıları için web sitesini yeniledi. Fakaf daha önemlisi, şirket iOS’daki Google Drive aplikasyonu için yeni bir özellik ekledi:

Google Drive, kişilerinizi, takviminizi, ve fotoğraflarınızı anında bulut üzerine yedekleyebilecek bir özellik ekliyor. Bu yolla ister Pixel yada Android telefon aldığınızda, tüm verileriniz Google’ın çeşitli aplikasyonları sayesinde sizi bekliyor olacak. Eskiden bir çok aplikasyondan manüel olarak yapılan bu işlem, şimdi bu şekilde yapıldığında her şey otomatik olarak sağlanacak.

Yeni özellik ayarlar menüsünün altında “Yedekleme”‘de. Ayrıca iPhone’nunuzda çok sayıda veri bulunuyorsa o kadar da anında değil. Google bazı durumlarda birkaç saati bulabildiğini söylüyor bu işlemin, bu yüzden güvenilir bir wifi ağına bu süreç boyunca bağlı olarak bırakmanız gerekiyor telefonunuzu, aplikasyonunda ayrıca açık ve ekranda olması gerekiyor.

Bu ana hattıyla Google‘dan Apple‘ın Android Aplikasyonuna yanıt olarak geliyor ve aynı basitlikte geçiş sürecini hızlandırmaya yarıyor.

Fakat Google Drive daha birçok kullanışlı özellikle birlikte geliyor, tabii ki yedekleme özelliği bu listeye yeni bir eklenti. Ne yazık ki, Google Drive yazılarınızı veya müzik kütüphanenizi yedeklemiyor. Bunun için iPhone’nunuzu direkt olarak Android veya Pixel telefonunuza bağlamanız gerekmekte.

Güncelleme henüz çıkmış durumda değil, ayarlarda yedeklemeyi göremezseniz şaşırmayın. Fakat çok uzun sürmeyecektir.

Google Drive Nedir?

Google tarafından oluşturulmuş ve yönetilen bir dosya depolama ve senkronizasyon hizmetidir.

Bu hizmet kullanıcıların bulutta doküman depolayabilmelerini, dosya paylaşabilmelerini ve işbirliği yaptıkları kişilerle dokümanları düzenleyebilmelerini sağlar. Dokümanların, elektronik tabloların, sunumların, çizimlerin, formların ve daha fazlasını işbirliği halinde düzenlenebilmesini sağlayan, Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’dan oluşan bir ofis paketidir.

Genele açık olarak paylaşılan dosyalar internet arama motorları tarafından aranabilir. Hizmete diğer Google ürünleri gibi, @gmail.com e-posta adreslerini kullanan bir Google Account hesabı ile kayd olmak mümkündür.

24 Nisan 2012 tarihinde hizmete sunulmuştur ve 2014 yılı Ekim ayı itibarıyla aylık aktif kullanıcı sayısı 240 milyondur.

Google Drive Ücretlendirme

Depolama Fiyat
15 GB Bedava
100 GB $1.99 her ay
1 TB $9.99 her ay
10 TB $99.99 her ay
20 TB $199.99 her ay
30 TB $299.99 her ay