ERZURUM Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, gömük, 20 yaş ve alt çenedeki diş çürüklerinin kulak çınlamasına neden olabileceğini söyledi.

Kulaklarında ağrı ve çınlama olanların KBB hekiminden sonra mutlaka diş hekimine görünmeleri gerektiğini bildiren Ümit Ertaş, diş sorunlarının kulağa da etki ettiğini anımsattı. Gömük dişler, 20 yaş ve alt çenedeki diş çürüklerinin kulak çınlamasına sebep olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ümit Ertaş, bu konuda şöyle konuştu:

“Ağız ve çeneler bölgesinde bulunan dişler, dil ve yumuşak dokular, diş etlerinin hastalıklarından kaynaklanan ağrılar, sadece diş veya ilgili bölgede görülmez. Bu ağrılar ağız ve çeneler bölgesinde yayılarak farklı bölgelerde uzak organlarda ağrı şeklinde kendini gösterebilir. Mesela alt dişlerin ağrısı özellikle 20 yaş diş bölgesinde meydana gelen bir çürük, bir gömük diş, özellikle gömük dişten meydana gelen ağrılar kulaklara yansıyabilir. Kulakta bu ağrı şeklinde tezahür edebilir veya kulak çınlaması görülebilir. Bu konuda yaptığımız çalışmalar var. Kulağı çınlayan hastaların gömük dişlerini çıkardıktan sonra bu çınlamalarının geçtiğini tespit ettik. Çene ekleminde, iç yapısındaki eklem kıkırdağında, çene ekleminin çıkması neticesinde görülen hastalıklarda da kulaç çınlaması ve kulak ağrısı ciddi bir şekilde görülebilir. KBB doktorları tarafından yapılan kontrolde bir kulak problemi olmadığı görüldüğü taktirde, hekim bu hastaları fakültemize veya bir diş hekimine veya bir çene cerrahına yönlendirir. Bu hastalar tedaviyi ve şifayı diş hekimliğinde bulmaktadırlar. Kulaklarla ilgili problemin tedavisi Diş Hekimliği Fakülteleri’nde bulunmaktadır. Tabii ki kulağımız hastalandığında kulak burun boğaz hekimine gideceğiz. Fakat kulak çınlaması olan kişilerin bir ayağının da diş hekiminde olması gerekmektedir.”